Haber

Murat Kurum İstanbul’daki son anket sonuçlarını açıkladı!

Murat Kurum’un açıklamalarından satırbaşları:

“İSTANBUL’DAKİ COŞKUYU HER YERDE GÖRÜYORUM”

Yoğun bir şekilde sahadayız. Çok çalışıyoruz. Seçime 59 gün kaldı. İlk günden bu yana çarşı ve pazarda esnaflarımızla birlikte çalışıyor, İstanbullularla kucaklaşıyoruz. Gittiğim her yerde İstanbul’daki heyecanı ve coşkuyu görüyorum. Gittiğimiz her sokakta yapılması gereken çalışmaları yapıyoruz.

“MEVCUT YÖNETİM KENDİNİ DAĞLARIN ZİRVESİNDE GÖRÜYOR”

Mevcut yönetim kendisini dağların zirvesinde görüyor, 8-10 puan önde görür tavrı var. Kendilerini farklı bir konuma sokmaya çalıştılar. İstanbul’a odaklanmadıkları için farklı konuların peşine düştüler. Rakiplerini İstanbul’da aramadılar. Kendilerini 8-10 puan önde gördüler.

“İki puan gerideydik, şimdi 1,5 puan öndeyiz”

Adaylıktan sonra bir anket yaptık ve 2 puan gerideydik. Lansmandan 1 hafta önce ankete katıldım. Şu anda 1,5 puan öndeyiz. CHP’nin yaptığı ankette de durum aynı. Yaptığımız bu ankette DEM Partisi ve YRP aday çıkarıyor. Bizler de rehavete kapılmadan 31 Mart’ta tüm İstanbullularla birlikte gerçek belediyecilik vizyonuyla çalışmalarımızı yürüteceğiz. İstanbul buna hazır. 31 Mart’ta el birliğiyle zaferi kutlayacağız.

“İETT, GEREKTİĞİ TAKDİRDE KADINLARI EVLERİNE TAŞIYACAK”

İETT gerekirse kadınları evlerine bırakacak. Bir kere net çerçeveler oluşturacağız, belli perspektifler oluşturacağız. İstanbul huzurun adresi olsun. Sokaklardaki kaygının ortadan kalkmasını, trafik sorununun ortadan kalkmasını, deprem kaygısının ortadan kalkmasını istiyoruz. Bu kaygıları ortadan kaldırmak istiyoruz. Eğitimin değerli olduğu bir İstanbul istiyoruz. İşte bu yüzden Siztem İstanbul’u kuruyoruz. Kaldırım yaptırırken tabelalar asıp reklam asmamalı, bunu insanlara eziyet haline getirmemelisiniz. Metro inşaatına başladığınızda yüzde 5 ilerlemeyeceksiniz. Hızla ilerleyeceksin. Kuracağımız kadın ve gençlik meclisiyle birlikte kararlar alacağız. Sokaklardan kaygıyı sileceğiz. İnsanlar paniğe kapılmayacak. Eşim ve kızımız gece eve gidiyorlar ve durakları evlerinden uzakta. Gerektiğinde İETT şoförüm sizi evinize bırakacaktır. Dijital İstanbul projesiyle İstanbul’un her sokağının güvenli olmasını sağlayacağız.

“1,5 MİLYON RİSKLİ BİNADAN 600 BİNİN ACİL DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREKİYOR”

İstanbul’da 7,5 milyon bağımsız bölüm var. 1,5 milyon riskli ev var. 600 bininin acilen dönüştürülmesi gerekiyor, çok riskli. Bunları bilimsel bilgilerle aldık. Bu konutlarda yaşayanlar deprem durumunda hayati risklerle karşı karşıya kalıyor. Birinci etapta 600 konut yapacağız. Benim bakanlığım döneminde 5 yılda 350 bin konut yapıldı. 46 bin afet konutu inşa ettik, anahtarlarını teslim ettik. 20 yılda 1 milyon 250 bin konut inşa ederek vatandaşlarımıza teslim ettik. Mevcut yönetimin önümüzdeki 5 yıl için vaadi 115 bin konuttu ancak 5 bin 86 konutu teslim edebildiler. Bakanlık döneminde 350 bin konutu vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 6 Şubat depremi olur olmaz seferberlik ruhuyla hareket ettik. Ben aslında 11 ilde 60 gün uykusuz kalıp helikopterle ilçeye gittim. 3 ayda 180 bin konutun inşaatına başladık. Pazartesi günü 46 bin konutun teslimini gerçekleştireceğiz. Eğer bunu yapmak istersen, yapabilirsin.

“100 BİN KİRALIK KONUTU 18 AYDA TAMAMLAYACAĞIZ”

İBB’nin 12 bakanlığı var, birçok bakanlıktan daha fazla bütçesi var. İstanbul ona yeter. 81 vilayete yetecek zenginliğe sahip. Bütçenizi doğru kullanırsanız bunların hepsi yapılabilir. Her yıl 650 bin konutun 60 binini KİPTAŞ inşa edeceğiz. 700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi, 100 bin TL kira ve taşınma yardımı sağlayacağız. KİPTAŞ 300 bin yapacak. 100 bin kiralık konut yapacağız. Bu yerleri kentsel dönüşümden geçmiş vatandaşlarımıza uygun fiyatlarla kiralayacağız. Kentsel dönüşümün hızlandırılmasını sağlayacağız. 100 bin kiralık konutu 18 ayda tamamlayacağız. 250 bin konutun yerinde dönüşümünü özel sektör ve vatandaş işbirliğiyle gerçekleştireceğiz. Bizi tanıyanlar boşuna bize kardeş, evlat demiyorlar. Bu benim iş yapma yaklaşımımdı. Biz sözümüzü her zaman tuttuk. Şu ana kadar kent meydanlarını yeniledik. Bu yüzden ona sadece İstanbul diyoruz. Bu işleri yapmak için gece gündüz çalışacağım. Eğer bunu yapamazsam ne bir daha İstanbul’a aday olurum, ne de böyle bir söylemin içerisine girerim. Bugüne kadar verdiği sözleri tutan bir güç olduk. Biz bu sözlerimizi her zaman tuttuk, tutacağız. Endişeliyiz ve sorunların çözülmesini istiyoruz.

Sokak evlerimizi dönüştürün diyor. Projelerimizi 39 ilçede gerçekleştireceğiz. Şu anda başlattığımız 171 bin konutun şantiyeleri fiilen devam ediyor. 81 ilde görev yaparken biz de onun bakanlığı döneminde İstanbul’a gittik, o da 39 Millet Bahçesi yaptırdı. Bu projelerimizi 39 ilçede gerçekleştireceğiz. Söylersek yaparız.

KAYNAK: TV100

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu