Ekonomi

‘Finansal Koşullar Bize Ne Söylüyor?’ başlıklı araştırmanın sonuçları açıklandı

Bahçeşehir Üniversitesi Finansal Araştırma ve Uygulama Merkezi (BFRC), finansal şartlara ait özet bir gösterge oluşturdu ve endeksin ekonomik aktiviteyle münasebetine dair bir araştırma yayımladı. ‘Finansal Koşullar Bize Ne Söylüyor?’ başlıklı araştırma sonucuna nazaran 2022 yılında finansal şartlarda izlenen sıkılaşma eğilimi, 2022 yılı ortalarından itibaren ekonomik aktivite göstergelerindeki ölçülü yavaşlama eğilimini teyit ediyor ve kelam konusu eğilimin önümüzdeki periyotta devamına işaret ediyor.

“2022 YILI İKİNCİ YARISINDA EKONOMİK AKTİVİTEDE ILIMLI YAVAŞLAMA SİNYALLERİ VAR”

Araştırma, öncelikle Merkez Bankası’nın (TCMB) 2022 yılı Ağustos ayından bu yana Para Siyaseti Heyeti (PPK) karar metinlerinde faiz indirimlerine münasebet olarak sunduğu sanayi üretimi ve istihdam görünümü açısından “finansal koşulların destekleyici olması” gereğine dikkat çekiliyor. Akabinde 2022 yılı ortalarından itibaren çeşitli ekonomik aktivite göstergelerindeki (sanayi üretimi, istihdam ve imalat PMI) ölçülü yavaşlama sinyalleri ortaya konuyor.

Çalışmada birinci olarak pay senedi, tahvil, döviz kuru piyasaları, portföy akımları ve risk primini içeren çeşitli finansal göstergeler kullanılarak Finansal Şartlar Endeksi (FKE) oluşturuluyor. Endeks, finansal şartların 2021 yılı sonundan itibaren sıkılaşma eğiliminde olduğu gösteriliyor. Çalışmanın bulgularına nazaran, tarihî olarak bakıldığında, pandeminin yarattığı süreksiz dalgalanma periyodu dışında FKE sanayi üretimini 5 ay kadar öncülüyor. Bu çerçevede, 2022 yılı Eylül ayı prestijiyle finansal şartlardaki sıkılaşma eğiliminin sürmesi ekonomik aktivitedeki yavaşlama eğiliminin 2023 yılına sarkabileceğine işaret ediyor.

BFRC, finansal şartlar ve ekonomik aktivite ortasındaki alakanın aktüel olarak değerlendirilebilmesi hedefiyle önümüzdeki devirde de nizamlı olarak araştırma sonuçlarını sunmaya devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu