Ekonomi

YSK rakamları belirledi: Her ilin kaç milletvekili olacak?

Investing.com – Yüksek Seçim Kurulu bugün Resmi Gazete’de yayımladığı kararla hangi ilde kaç milletvekili seçimi yapılacağını açıkladı.

YSK milletvekili sayısını neye göre belirliyor?

TÜİK’in şubat ayında açıkladığı rapora göre Türkiye’nin nüfusu 85 milyon 279 bin. YSK seçim çevresine dağılırken, toplam 600 olan milletvekili sayısından önce 1’er milletvekili ayırıyor.

Daha sonra Türkiye nüfusu, kalan 519 milletvekili sayısına bölünür. Her ilin çıkaracağı milletvekili sayısı, elde edilen sayıya ilin nüfusunun bölünmesi ile belirlenir. Yani nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu illerde milletvekili sayısı fazla iken, nüfus yoğunluğunun az olduğu illerde milletvekili sayısı düşük kalmaktadır.

Son güncelleme ile bazı illerin milletvekili sayısı artarken bazı illerin milletvekili sayısı azaldı.

18’den fazla milletvekili seçecek iller: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa. İstanbul 98, Ankara 36, ​​İzmir 28 ve Bursa 20 milletvekili seçecek.

Milletvekili sayısı azaltılan iller:Bayburt ve Tunceli’deki milletvekili sayısı 2’den 1’e düşürüldü.

Milletvekili sayısı artan iller: Kocaeli’nin milletvekili sayısı 1 artırılarak 14’e, Sakarya’nın milletvekili sayısı ise 1 artırılarak yeniden 8’e çıkarıldı.

Deprem bölgesi milletvekili sayısı değişmedi

Depremden etkilenen illerde milletvekili sayısı değişmedi. YSK’nın verdiği bilgiye göre Adıyaman 5, Adana 15, Hatay 11, Kilis 2, Kahramanmaraş 8, Malatya 6, Elazığ 5, Diyarbakır 12, Osmaniye 4, Şanlıurfa 12 ve Gaziantep 14 milletvekili seçilecek.

Yazar: Necdet Erginsoy

haberrefahiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu