Ekonomi

Yabancı analistlerin seçim yorumları

Erdoğan’ın seçimi kazanmasının ardından yatırımcılar dikkatlerini yeni kurulacak kabineye ve sürdürülebilir bulmadıkları ekonomi politikalarında olası bir revizyona çevirecekler.

Morgan Stanley müşterilerine notunda, döviz rezervlerindeki bozulmanın ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın finansal istikrar risklerine karşı alternatif tedbirler almak zorunda kalabileceğini yazdı.

Aralarında Hande Küçük’ün de bulunduğu stratejistler, Erdoğan’ın “faiz neden, enflasyon sonuç” görüşü dikkate alındığında, liranın daha hızlı değer kaybetmesi ve yerel kur süreçlerine ilişkin düzenlemelerin sıkılaştırılması gibi alternatif önlemlerin gündeme gelebileceğini belirtti. Morgan Stanley, USD/TL’nin yıl sonunda 26 seviyesinde olacağını tahmin ediyor. Buna rağmen kurum, özellikle faiz oranlarında bir değişiklik olmazsa siyasi tarafta dolar/TL’nin 28’e ulaşabileceğini düşünüyor.

Barclay’in Ekonomisti Ercan Ergüzel, Kılıçdaroğlu zaferinin senaryoya göre daha kademeli olacağını ancak Erdoğan’ın zaferinden sonra faizlerin artacağını tahmin etti. Ergüzel’in yılsonu politika faizi tahmini yüzde 36 seviyesinde.

Rezervlerdeki erimeye dikkat çeken Medley Global Advisors Genel Yayın Yönetmeni Nick Stadtmiller’e göre, piyasaları olabildiğince istikrarlı tutmak, ekonomi üzerindeki baskıyı artırabilecek, başarılması zor bir görev olacak.

Tellimer stratejisti Hasnain Malik, “Yalnızca en iyimser olanlar, Erdoğan’ın artık ortodoks ekonomi politikasına dönecek kadar siyasi olarak kendinden emin hissetmesini umabilir” dedi.

Mevcut heterodoks politikaların sürdürülemez olduğunu belirten Abrdn Investment Manager Viktor Szabo, politika açıklamaları ve bunun sonucunda daha yüksek faiz oranları bekliyor.

haber-kulp.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu