Ekonomi

TÜED, depreme bağlı ölüm ve maluliyet aylığında kolaylık istedi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), depremde hayatını kaybedenlerin ve çalışamayacak durumda olanların hayatını rahatlatacak. Aylık ödeme konusunu gündeme getirdi.

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün yaptığı açıklamada, depremzedeler için gelir ve emeklilik kolaylığı istedi.

SGK gelir ve aylık bağlamada kolaylık

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden sigortalıların hak sahipleri ve engelliler için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelir ve emekli maaşı kolaylığı sağlanmasını istedi.

“Devletimizin gerekli adımları atacağına inanıyoruz”

Çok sayıda can kaybına ve yıkıma yol açan afetlerin ardından yaraların sarılmasında sosyal devletin rolüne ve değerine dikkat çeken Ergün, şunları kaydetti:

Maalesef son yaşadığımız deprem 44 binden fazla ölüme ve yüzbinlerce yaralanmaya neden oldu. Böyle bir tablo karşısında devletimizin desteği çok değerlidir. Devletimizin sosyal devletin gereği olarak gerekli adımları atacağına inanıyoruz. Bu kapsamda Van depreminde olduğu gibi hayatını kaybeden sigortalıların hak sahiplerine ve engelli vatandaşlara kolaylık sağlanmalıdır.

“Emeklilik için 30 gün sigortalılık yeterli olmalı”

Ölüm ve maluliyet aylığı için 30 günlük prim yeterli kabul edilmelidir. Ayrıca depremde hayatını kaybeden sigortalıların birinci derece yakınları ile engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebilmesi için özel düzenleme yapılmalıdır.

“Veraset ve intikal vergisi beyannamesi gerekli değil”

Ergün, deprem bölgesinde veraset ve intikal vergisi beyannamesi verilmesinin mümkün olmadığını belirterek, hem beyannamenin verilmiş gibi kabul edilmesi hem de verginin alınmaması için yasal düzenleme yapılmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu