Ekonomi

TBMM, AK Parti’nin önerisiyle tatile gitti, 2 milyona yakın vatandaşın merakla beklediği EYT düzenlemesi yeni yıla kaldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tatile girdi. AK Parti’nin dün kabul edilen grup önerisiyle önümüzdeki hafta Meclis çalışmayacak.

EYT 2023’E KALDI

Emeklilik yaşını doldurmuş (EYT) ile kamuda sözleşmeli olarak çalışan ve takıma katılmayı bekleyenlere yönelik düzenleme 2023 yılına kaldı. Hatırlanacağı gibi hükümet EYT yönetmeliği sözü vermişti. 2 milyona yakın vatandaşı ilgilendiren 2022 yılı bitmeden TBMM’den geçecek.

HDP’DEN GÜZEL VE ​​ÇANTA YASA

Genel Kurul gündeminde HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in görevden alınmasına ilişkin 14 maddelik torba yasa ve Karma Komisyon raporu var. Bu iki konunun görüşülmesinden sonra Meclis tatile girecek.

EYT KAPSAMINDA KİMLER VAR?

EYT yönetmeliği 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanları kapsıyor. Yönetmelikte yaş şartı olup olmayacağı belli değil. Düzenlemenin detaylarının ay sonuna kadar açıklanması ve yeni yılda Meclis’te görüşülmesi bekleniyor. EYT yönetmeliğinin yürürlük tarihinin 1 Ocak 2023 olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu