Haber

Peregrine Uzay Aracı Dünya’ya Son Mesajını Gönderdi

Peregrine Uzay Aracı, NASA’nın Ay görevleri için önemli bir adımı temsil ediyordu. Ancak Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmasının hemen ardından başlayan yakıt sızıntısı nedeniyle görevini tamamlayamadı. Yine de uzayda 10 günden biraz fazla kalmayı başardı. Uzay aracı Perşembe günü Dünya atmosferinde yandı. Ancak Dünya’nın ve yanmadan önceki son dakikalarının fotoğraflarını paylaşmayı da unutmadı. Detaylar burada…

Peregrine Uzay Aracı son dakikalarında Dünya’ya mesaj gönderdi!

Peregrine Uzay Aracının tasarımı ticari uzay şirketi Astrobotic tarafından üstlenildi. Böylece Astrobotic, Peregrine Uzay Aracı ile birlikte ay yüzeyine yumuşak iniş yapan ilk ticari iniş aracı olmak için yarışıyordu. Ayrıca Astrobotic bu görevi başarmış olsaydı, elli yıldan fazla bir süre önce gerçekleşen son Apollo görevinden bu yana aya ulaşan ilk ABD iniş aracı olacaktı.

Ancak fırlatmadan kısa bir süre sonra meydana gelen yakıt sızıntısı bu görevin tamamlanmasını engelledi. Yetkililer bu duruma kendini tam olarak kapatamayan bir vananın neden olduğunu düşünüyor. Ne yazık ki uzay aracının beklenmedik arızası, ABD’nin aya yumuşak iniş için ulaşma umudunun ertelendiği anlamına geliyor.

NASA doğruladı! Aya doğru yola çıkan Peregrine uzay aracından acı haber!

Tüm hayal kırıklıklarına rağmen Astrobotik mühendisleri bu görevi tam bir başarısızlık olarak nitelendirmiyorlar. Çünkü uzay aracına yerleştirilen 21 yükün bir kısmını çalıştırabildiler. Onlardan veri almayı da başardılar.

Ancak uzay aracı, yanmadan önce Dünya’ya son bir mesaj göndermeyi başardı. Uzay aracı tarafından çekilen son fotoğraf, uzay aracının bir kısmı ön planda olacak şekilde, çevresinde bir miktar güneş ışığı bulunan Dünya’nın harika bir görüntüsünü gösteriyor.

Ayrıca Astrobotic, Griffin iniş aracını Kasım ayında fırlatmayı planlıyor. Bu görev için şirket, Ay yüzeyine ulaşmayı başaramayan Peregrine görevinden öğrendiği her şeyi kullanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu