Haber

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, iki ülke arasındaki iletişim ve rekabeti görüşecek

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yapacakları görüşmede iki ülke arasındaki bağlantı ve rekabeti ele alacak.

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenecek Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi (APEC) kapsamında yarın bir araya gelecek. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, düzenlediği basın toplantısında iki liderin görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Biden’ın iki ülke arasındaki karmaşık bağları yönetmek için yüz yüze diplomasinin önemli olduğuna inandığını belirten Sullivan, toplantıda başkanların ikili ilişkilerin en temel unsurlarını tartışacağını belirtti. Sullivan, Biden ve Xi’nin açık iletişim hatlarını güçlendirmeye yönelik konuları değerlendireceklerini ve iki ülke arasındaki rekabetin çatışmaya dönüşmemesi için ilişkileri sorumlu bir şekilde yöneteceklerini söyledi. Sullivan, “Bunu başarmanın yolu yoğun diplomasiden geçiyor. Bu sayede yanlış algıları ortadan kaldırıyor ve sürprizlerin önüne geçiyoruz.” dedi.

“Askeri ilişkiler yeniden kurulabilir”

Toplantıdan belli sonuçlar istediklerini vurgulayan Sullivan, Çin ile askeri ilişkilerin yeniden kurulması ve fentanil kaçakçılığıyla mücadelede ilerleme kaydedilmesini umduklarını belirtti. Ordular arası iletişimin sağlanmasının, rekabetin çatışmaya dönüşmesini engellemenin bir yolu olduğunu belirten Sullivan, Çin’in konuya ilişkin tutumunun “yapıcı” olduğunu söyledi. Sullivan, sonuç olarak liderlerin verimli bir toplantı geçirmesini beklediklerini kaydetti.

Toplantıda Filistin meselesi, Ukrayna savaşı ve Kuzey Kore’nin Rusya ile ilişkileri gibi konuların da ele alınması bekleniyor.

Çin, geçen yıl ABD eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı ziyaretin ardından ABD ile askeri ilişkilerini kesme kararı almıştı. Çin Devlet Başkanı Xi, ABD’yi en son 2017’de ziyaret etti ve iki lider, Biden’ın 2021’de Bali’deki G20 Başkanlar Zirvesi’ne gelişinden bu yana yalnızca bir kez yüz yüze görüşmüştü.

Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi yarın başlayıp Cuma günü sona erecek. -WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu