Haber

AB İran Devrim Muhafızlarına yaptırım kararı aldı

İran idaresinin göstericilere yönelik sert tavrı nedeniyle AB, İran’a ek yaptırımlar uygulama kararı aldı. Yaptırımların hedefinde Devrim Muhafızları var.Avrupa Birliği (AB), insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle İran’a ek yaptırımlar uygulama kararı aldı. AB’ye üye ülkelerin dışişleri bakanlarının bugün Brüksel’de yaptığı toplantıda alınan karara ait açıklama yapan AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptırımların “göstericilere uygulanan baskının sorumlularını” maksat aldığını söyledi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, yaptırımlar kapsamında 30’dan fazla kişi ve kuruluşun Avrupa’ya giriş yapmasına müsaade verilmeyeceğini, mal varlıklarının dondurulacağını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da, yeni yaptırımların İran İhtilal Muhafızları’ndaki “iktidar çevrelerine” ve Devrim Muhafızları’nın finansmanını sağlayanlara yönelik olduğunu belirtti. Yeşiller partili Bakan Baerbock, Brüksel’de yaptığı açıklamada, bu yaptırımlarla “İran rejimine yeni ve açık bir mesaj” verdiklerini ifade etti. Sorumluların hiçbir yaptırıma maruz kalmadan insanlara “baskı uygulayabileceklerini, sindirebileceklerini ve öldürebileceklerini” düşündüklerini kaydeden Alman Bakan, ancak bu tutumun sonuçları olacağına işaret etti.

Yaptırımların hedefi Devrim Muhafızları

İran’a yönelik ek yaptırımlar, 31 kişi ve kuruluşu kapsıyor. Yaptırımlar, kelam konusu bireylerin Avrupa’ya girişinin yasaklanmasını ve AB sınırları dahilindeki mal varlıklarının dondurulmasını öngörüyor. Yaptırımlar, İran’ın dini önderi Ayetullah Ali Hamaney’e bağlı Devrim Muhafızları’nı gaye alıyor. İhtilal Muhafızları, ülkede siyasi ve ekonomik nüfuza sahip. İhtilal Muhafızları Genel Kumandanı Tümgeneral Hüseyin Selami, Ekim ayı sonunda yaptığı bir konuşmada göstericilere seslenerek, “Göstericiler sistemin sabrını taşırmamalı” ikazında bulunmuştu.

22 yaşındaki Jina Mahsa Amini’nin başörtüsü olmadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasından sonra 16 Eylül’de hayatını kaybetmesi üzerine ülkede başlayan protesto şovlarını İran idaresi şiddet ve baskı yoluyla yatıştırmaya çalışıyor. İnsan hakları savunucularının verdiği bilgilere nazaran, bugüne kadar hükümetin baskılarını protesto için şovlara katılan yaklaşık 15 bin kişi gözaltına alındı. ABD’de bulunan İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı (HRANA) verilerine göre gösterilerde en az 340 kişi de öldürüldü.

AB, İran yönetiminin göstericilere yönelik sert tutumu nedeniyle Ekim ayı ortasında da İran’a yönelik yaptırım kararı almıştı. Ekim ayındaki yaptırımların maksadında ahlak polisi vardı.

AB ayrıyeten İran’ın Ukrayna’ya yönelik savaşta Rusya’ya insansız hava araçları temin eden kişi ve kuruluşlara da yaptırım kararı almıştı.

AFP, dpa/JD, TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu