Teknoloji

Yapay zeka, daha fazla para kazanmanızı sağlayabilir mi?

Yapay zeka, şoförlerin, ressamların, müzisyenlerin çevirmenlerin işlerini elinden aldı, robotların devreye girmesiyle yakında tüm fiziksel emek gerektiren işleri de ele geçirebilir. Ama arada dikkat çekmeyen bir meslek daha tehlikede gibi görünüyor: Yatırım danışmanları…

Bilimsel bir araştırma, GPT 4 yapay zeka modelinin yatırım planlarının ne kadar tutarlı ve kazançlı olabileceğini inceledi ve öyle görünüyor ki yakında birikimlerini değerlenmek isteyenler, yatırım danışmanlarına değil, yapay zekaya danışabilir.

Araştırmanın sonuçlarına göre, yapay zeka modelleri, yatırım kararı alırken, insan danışmanlara oranla, daha etkili yatırım kararları alabiliyor. Bunda, çok sayıda mali tabloyu, bilançoları, geçmişten günümüze kadar olan finansal gelişmeleri saliseler içinde inceleyebilmesi gibi etkileyici bir performansın da payı büyük.

İnsan yatırım danışmanları ise bir şirketi hakkıyla inceleyebilmek için bir gününü harcamak zorunda kalabiliyor. Bu yüzden de çoğu yatırım danışmanı, zamanlarını belli şirketleri incelemeye odaklarken, yapay zekanın böyle bir zaman sorunu bulunmuyor ve dünyanın her ülkesindeki her borsadaki on binlerce şirketi inceleyerek uygun yatırım fırsatlarını, hatta alış ve satış için doğru zamanlamayı hızlıca ortaya çıkarabiliyor.

Yapay zekayı aldatmak mümkün

Öte yandan şunu da unutmamak lazım, insan yatırım danışmanları, en iyi yatırım fırsatlarını ararken, para kaybetmemek üzerine endişeler de taşıyor ve bu yüzden güven duymadıkları şirketleri, şaibeli işler yapan şirket yöneticilerini dikkate alarak müşterilerinin birikimlerini koruma altında tutmaya özen gösteriyorlar.

Yapay zekanın ise böyle bir endişesi bulunmuyor ve sadece şirketin finansal tablolarını inceleyerek karar veriyor. Bu da kötü niyetli şirket yöneticilerinin finansal tablolarla oynayarak yapay zekayı aldatma ihtimalini yükseltiyor. Dolayısıyla yapay zeka modellerini yatırımlarınızı yönetmek için kullanmak niyetindeyseniz, yapay zekanın hata yapma veya aldatılma risklerini de unutmamalısınız.

Son olarak, bu haberin bir yatırım tavsiyesi olmadığını, sadece yapay zeka konusundaki gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirme amacı taşıdığını hatırlatalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu