İçerik

X için geri sayım başladı: Bu iki ülkede hesap açmak artık ücretsiz!

Elon Musk Cuma günü, eskiden Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’in yakında iki yeni premium abonelik katmanı başlatacağını söyledi.

Musk, X’teki bir gönderide şunları söyledi: “Biri tüm özellikleriyle daha düşük maliyetli ancak reklamlarda azalma yok, diğeri ise daha pahalı ama reklam yok”söz konusu.

REKLAMVERENLERİ YENİDEN SİTEYE ÇEKMEYE ÇALIŞIYORUZ

Ekim 2022’de platformu devralan Musk, kullanıcılardan ücret alarak ve Musk’un birçok çalışanı işten çıkarması ve içerik denetleme gruplarını dağıtmasının ardından reklam satın almayı bırakan reklamverenleri geri kazanarak gelirleri artırmaya çalışıyor.

Musk, platformun gelirlerinin darbe aldığını kabul etti ve aktivistleri reklamverenlere baskı yapmakla suçladı.

Abonelik planları hakkında daha fazla ayrıntı sunmasa da, X tarafından bu hafta başlarında yapılan bir test çalışması, hizmet için ödeme yapmak istemeyen kullanıcılar için çeşitli kısıtlamalar önerdi.

İKİ ÜLKEDE YENİ ABONELİK SİSTEMİ BAŞLADI

X, Yeni Zelanda ve Filipinler’de test amaçlı olarak yeni kullanıcılardan platforma erişim için 1 ABD doları ücret almaya başladı.

Şirket internet sitesinden yapılan açıklamada, abone olmayı tercih etmeyen yeni kullanıcıların yalnızca gönderileri okumasına, görselleri izlemesine ve hesapları takip etmesine izin verildiği belirtildi. “Sadece oku”Hareketleri gerçekleştirebileceklerini söyledi.

platformun “Bot Değil”Abonelik formülü, spam’ı, platformun manipülasyonunu ve bot etkinliğini azaltmayı amaçlamaktadır.

DİĞER ŞİRKETLERİN DE PRİM PLANLARI VE ABONELİK SİSTEMLERİ VAR

Diğer büyük teknoloji şirketleri de reklam odaklı ve abonelik planlarının bir karışımını denedi. YouTube’un hem ücretli hem de ücretsiz reklam destekli planları olsa da Netflix’in reklam destekli planları da daha düşük bir fiyat etiketiyle de olsa fiyatlandırılır.

X gibi kullanıcıların içerikleriyle dolu olan YouTube, abonelik gelirinin bir kısmını içerik oluşturucularla paylaşıyor. Reklam gelirlerinin bir kısmını içerik oluşturucularla paylaşan X, reklamsız abonelik modellerinde içerik oluşturuculara ödeme yapılıp yapılmayacağını açıklamadı.

X, PREMIUM ABONELİK İÇİN AYLIK 8 ABD Doları ÜCRET ALIYOR

Gelir elde etmek amacıyla Musk, mavi çek abonelik hizmeti için ayda 8 dolar ücret almaya başladı ve şirketlere platformda reklam vermeleri için indirimler teklif etti.

Ancak şirket, içerik kontrolünün gevşek olması nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya kalınca, reklamverenler reklamlarının uygunsuz içeriğin yanında görünmesini istemedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu