Ekonomi

Uluslararası hedge fonları üst üste dördüncü hafta Çin’den hisse satın aldı

Küresel hedge fonları Çin hisse senetlerine yaptıkları yatırımları art arda dördüncü haftada da artırarak piyasada yükseliş bekleyen bir grup yatırımcıya katıldı.

Daha önce aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya olan Çin borsası, Pekin’in ekonomik zorlukları gidermek için uygulamaya koyduğu politikaların ardından ve ekonomik göstergelerin iyileşme işaretleri göstermesiyle Şubat ayından itibaren bir ralli yaşadı.

Goldman Sachs tarafından hazırlanan bir rapor, küresel hedge fonlarının son sekiz haftanın yedisinde Çin hisse senetlerini satın aldığını gösteriyor. Raporda bu alımların hacimleri belirtilmemiştir.

Çin hisse senetleri bu yıl diğer birçok büyük küresel piyasadan daha iyi performans göstermiş, Hong Kong Hang Seng Endeksi Ocak ayındaki en düşük noktasından üçte bir oranında yükselmiştir. MSCI Çin Endeksi ise yılbaşından bu yana %16’lık bir artış kaydetti.

Pazartesi günü Goldman Sachs, MSCI Çin Endeksi ve önde gelen Çin şirketlerinden oluşan CSI 300 Endeksi için öngördüğü fiyat seviyelerini artırdı.

Bir önceki hafta yayınlanan bir başka rapora göre Goldman Sachs, bazı hedge fon yatırımcılarının gelecekteki fiyat artışlarından faydalanmalarını sağlayacak alım opsiyonları satın alarak yükselişin devam edeceğini öngördüklerini kaydetti.

Analistler, “Hem hedge fonlar hem de uzun vadeli yatırım fonları tarafından Çin’e son on yılın en düşük tahsisatlarının, piyasanın hızlı toparlanma hızıyla birleşmesi, son aylarda yatırımcıları şaşırttı” diye yazdı.

“Performans üzerinde ortaya çıkan baskı, yatırımcıları düşük ağırlıklı pozisyonlarını azaltmaya veya Çin hisse senetlerindeki varlıklarını artırmaya teşvik etmiş olabilir ve bu olumlu geri bildirim döngüsü güçlendikçe piyasanın yükseliş eğilimini potansiyel olarak güçlendirebilir.”

Çin, piyasa güvenini desteklemek için geçen hafta 1 trilyon yuan (138 milyar dolara eşdeğer) tutarında ekonomik teşvik tahvili ihracını başlattı ve zor durumdaki emlak piyasasına yardımcı olmak için çeşitli girişimler ilan etti.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu