Haber

TÜKODER, İBB UKOME’nin zam kararının yeniden değerlendirilmesini istedi

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Uyum Merkezi (UKOME) toplantısında alınan toplu ulaşımın artırılması kararının yeniden değerlendirilmesini istedi.

Koçal, yaptığı yazılı açıklamada, araç bakım, onarım ve yedek parça, akaryakıt, ÖTV ve KDV, harçlar ve araç muayenelerindeki artışların yükünün nakliye branşında tüketicilerin omuzlarında olduğunu belirtti.

Ulaştırma hizmeti veren esnaf kuruluşları ve odaların zam geldikçe UKOME’nin kapısını çalarak zam istediklerine dikkati çeken Koçal, “Unutmayalım ki ulaşım temel bir hizmet ve esnafın günlük hayatını etkiliyor. UKOME’nin zam kararı tüketicilerimizin hayatını olumsuz etkileyeceğini ve nakliye maliyetlerini etkileyeceğini belirterek, “Günlük hayatı önemli ölçüde etkileyecek. Özellikle dar gelirli kesimlerde ve ulaşımı sık kullanan ailelerde büyük yük oluşturacak.” ifadelerini kullandı.

Koçal, UKOME’nin bu kararı verirken tüketicilerin sosyoekonomik durumunu ve zorluklarını yeterince dikkate almadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Tüketicilerin bu tür karar süreçlerine daha fazla dahil olması, görüş ve taleplerinin dikkate alınması, adil ve istikrarlı bir analiz yapılmasına katkı sağlayacaktır. Tüketiciyi Koruma Derneği olarak UKOME ve diğer yetkilileri, tüketicilerin talep ve kaygılarını dinlemeye ve gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz.” Bu artış kararının yeniden değerlendirilmesini, aynı zamanda ulaşım hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına yönelik adımların atılmasını, alternatif ve sürdürülebilir ulaşım çözümleri üzerinde çalışılmasını ve tüketicilerin ulaşıma erişiminin kolaylaştırılmasını talep ediyoruz.”???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu