Ekonomi

TSKB, ihmal edilebilir seviyedeki ÇSY risk notuyla global arenada en iyi bankalar arasında

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), geçen yıl 13,6 olan ve “düşük risk” düzeyinde bedellendirilen çevresel, toplumsal ve yönetişim (ÇSY) risk notunu, bu yıl yaklaşık 6 puan güzelleştirerek 7,9’a ve “en düşük risk” seviyesine ulaştırdı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, TSKB, Sustainalytics’in ÇSY risk derecelendirmesi notunu her geçen yıl güzelleştirmeye devam ediyor.

Geçen yıl 13,6 olan ÇSY risk notuyla küresel ölçekteki bankalar ortasında yükselişini sürdüren Banka, bu yılki 7,9 notuyla “ÇSY performansına bağlı olarak önemli bir finansal etki yaşama riski, ihmal edilebilir seviyede” perspektifinde değerlendirildi. ÇSY odaklı strateji, çevresel ve toplumsal risklerin idaresi, insan sermayesi ve iş etiği üzere boyutlarda listedeki başka kurumlar ortasında olumlu ayrışan TSKB, risk notuyla Türkiye’de ilk sırada, global arenada ise en iyi bankalar arasında yer aldı.

ÇSY araştırma, derecelendirme ve veri sağlayıcısı Sustainalytics’in derecelendirmesiyle geçen yıla nazaran yaklaşık 6 puan güzelleşme kaydeden TSKB, dünya sıralamasındaki kalkınma bankaları ortasında 12’nci, bankalar arasında ise 15’inci oldu.

Güçlü ÇSY idaresi ve ihmal edilebilir risk puanıyla sürdürülebilir bankacılık seyahatinde yeni bir muvaffakiyet daha elde eden Banka, Türkiye’de birinci sırada yer aldı.

“Attığımız kararlı adımların kıymetli bir tescili”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, Sustainalytics’in küresel ÇSY performansı ölçümlemesinde risk notlarını geçen yıla nazaran yaklaşık 6 puan artırmaktan büyük bir memnunluk duyduklarını belirtti.

ÇSY risk notlarıyla dünyanın sayılı milletlerarası kalkınma finansmanı kurumları ve küresel bankaları ortasında yer almayı, sürdürülebilir bankacılık alanında uzun yıllardır attıkları kararlı adımların değerli bir tescili olarak gördüklerini aktaran Bilgiç, şunları kaydetti:

“Türkiye’de BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı, iklim risklerini azaltım ve uyumlanma maksatlarını, karbonsuz ekonomiyi kıymet yaratma modelinin merkezine koymuş örnek bir banka olmaktan ötürü gururluyuz. Bugünkü başarımızı yola erken çıkmamıza, entegre idare yaklaşımımıza, bugüne dek geliştirdiğimiz iş iştiraklerimize, insan sermayemize ve milletlerarası gelişmeleri yakından takip etme yetkinliğimize borçluyuz. Sürdürülebilirlik çok paydaşlı ve çok katmanlı bir seyahat. TSKB olarak bu alanda ülkemize ve bölümümüze kazandırdığımız birincileri ve muvaffakiyetleri çoklanabilir uygulamalar olarak pahalandırıyor, tecrübelerimizi paylaşmayı da bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bu bakış açısıyla Türk finans dünyasının ve gerçek kesimimizin tüm oyuncularını somut ve tesir alanı geniş tahlillerin ortağı olmaya davet ediyoruz. Sürdürülebilirlik uygulamalarımızı stratejimiz doğrultusunda istikrarlı formda geliştirmeye ve ülkemizin yeşil ve kapsayıcı dönüşümüne çok boyutlu dayanak vermeye devam edeceğiz.”

Verilen bilgiye nazaran, Sustainalytics tarafından yapılan kıymetlendirme, bir şirketin bulunduğu kesime mahsus kıymetli ÇSY risklerine ne kadar maruz kaldığı ve şirketin bu riskleri ne kadar güzel yönettiğini ölçen araştırma çerçevesine dayanıyor. ÇSY risk derecelendirmeleri, yönetilmeyen ÇSY riskinin nicel bir ölçümünü sunarken, bu riski; ihmal edilebilir, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olacak biçimde 5 düzey ile kategorize ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu