Teknoloji

Telefonunu çıkar! BDDK açığı yakaladı: Taksit Düzenlemesi Cep Telefonlarını Rahatlatıyor Mu?

Cep telefonu alırken alışveriş kredisi olarak da adlandırılan ihtiyaç kredilerinde taksitli limit artırımına gidildi.

Geçmiş yıllarda teknoloji ihracatı ön plandaydı ve derinlerde bir yerde cari açık olabilir. Özellikle cep telefonlarına getirilen taksit kısıtlaması “artan” olarak devam ediyor.

Önceki dönemde özellikle döviz kuruna yönelik ataklarla gelişen cari açığın düşürülmesine yönelik yapılan düzenlemelerde, teknolojik cihazlardaki fiyat artışlarının baskı oluşturması üzerine taksitlendirme alt limiti yükseltildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), cep telefonu alımında internet sitesi veya mağazalarda kullanılan alışveriş kredileri başlığı altındaki ihtiyaç (ihtiyaç) kredilerinin vade sınırını 5 bin TL’den 12 bin TL’ye çıkardı.

5 bin TL’ye telefon bulmanın zorlaştığı bu dönemde 12 ay taksit limitinin 12 bin TL’ye çıkarılması talebi artırabilecek gibi görünüyor.

Buna göre, 5 bin TL’nin altındaki cep telefonlarını 12 ay ve üzeri 3 ay taksitle alırken, şimdi 12 bin TL’nin altındaki cep telefonlarını 12 ay taksitle alabileceksiniz. Fiyatı 12 bin TL’nin üzerinde olan telefonları kredi ile alırsanız 3’e bölebileceksiniz.

BDDK internet sitesinde “İhtiyaç Kredileri Vade Limitleri ile Kredi Kartı Taksit Limitlerinin Değiştirilmesine İlişkin Kurul Kararı” yayınlanırken, kredi kartı taksitlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan 12 ay sonu şartı korundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu