Teknoloji

Şempanze Kanı Bir İnsana Bağışlanırsa Ne Olur? Hayat Kurtarır mı Yoksa Öldürür mü?

Kan nakli günümüz tıbbında çok yaygın ve çok değerlidir. Ancak kişi bir hayvandan kan alırsa, Muhtemelen hayal bile edilemeyecek bir niyet. “Nasıl?” dediğinizi duyar gibiyiz.

Bu içeriğimizde, Bir insanın şempanzeden kan alması gerekiyorduBunun mümkün olup olmadığını hayal edelim ve görelim.

Dünyadaki her insanın makul bir kan grubu vardır ve bu gruplar biraz farklılık gösterir.

Kan kümelerinin birbirinden ayrılması kırmızı kan hücrelerinde antijen veya antikor bulunup bulunmadığına bağlı olarak şekil alır. Bu spesifik antijenler vücudun bağışıklık sistemi üzerinde sinyal görevi görür ve kırmızı kan hücrelerinin farklı durumlarında bulunabilir.

Üstelik bu durum sadece kan hücreleriyle sınırlı değildir. Vücuttaki tüm hücreler için geçerlidir.Bu şekilde bağışıklık sistemi potansiyel olarak zararlı maddeleri ararken uygun hücreleri hedefleyebilir.

Kan hücrelerinin sınıflandırılması söz konusu olduğunda iki ana kan kümesi sistemiyle karşılaşırız: AB0 ve Rh.

AB0 sistemi, bir kişi A, B ve 0 antijenlerinin veya her ikisinin birden bulunup bulunmadığı Gelinen noktada değişiklik gösteriyor. Örneğin kırmızı kan hücrelerinde A antijeni varsa bu vücutta Anti-B antikorlarının bulunduğunu gösterir.

Aynı şekilde vücutta B antijeni varsa; Bu, bağışıklık sisteminin Anti-A antikorlarına sahip olduğu anlamına gelir.Kan kümesi 0 ise kanda antijen bulunmadığı ve dolayısıyla her iki antikorun da kanda bulunacağı söylenebilir.

AB0’ın yanı sıra Rh kan grubu, kanında insanlara benzer bir kan antijeni bulunan maymunların taşıdığı sistemdir.

Amerika papağanı (Al yanaklı maymun)

Yani Rh+ veya Rh- gibi kısaltmalar, Rhesus maymunlarının adından geliyor.Bunun nedeni ise bu maymun türlerinin kanında D antijeni olarak bilinen bir proteinin bulunmasıdır.

Ayrıca bu kan kümelerinden biri olan 0, diğerlerinden farklı bir değere sahiptir. Kanı sıfır olan kişilerin kanları herkes tarafından kullanılabildiği için bu kişiler evrensel bağışçıadı verilmektedir.

Yani kırmızı kan hücreleri AB ve Rh antijenlerini taşımıyorsa, Vücudun bağışıklık sisteminde olumsuz bir reaksiyon meydana gelmezve bağış oldukça güvenilir hale geliyor.

Gelelim asıl konumuza: İnsanların şempanzelerden kan alması mümkün müdür?

Şaşırtıcı bir biçimde şempanzeler ve bonobolar İnsanlarla yaklaşık %98,7 oranında aynı DNA yapısına sahiptir.Fiziksel görünüşlerindeki bu bariz farklılıkların yanı sıra, genetik yapımız da bu iki canlıyla hemen hemen aynıdır ve türler arasında kan nakli meselesini bu kadar farklı kılan da işte bu şaşırtıcı benzerliktir.

Bir canlı türünün kanının diğer bir canlı türünün damarlarına aktarılması işlemine ksenotransfüzyon adı verilmektedir ve etik nedenlerden dolayı bunun yapılması mümkün değildir. Çoğu zaman zor olsa da aslında imkansız değildir.

AB0 kan kümesi sistemi insanlara özgü değildir.

Bu sistem şempanzelerde ve antik maymunlarda da mevcuttur. Bu noktadaki fark, A ve B antijenlerinin tipler arasında farklılık göstermesidir. Bu nedenle şempanzelerden alınan kan seti 0 olmadığı sürece İnsanların komplikasyon yaşama veya bağışıklık sistemi tarafından reddedilme olasılığı çok daha yüksektir.

Antijenlerin A ve B şeklinde farklılık göstermesi, ilk etapta insanlar arasındaki uyumu zorlaştırıyor gibi görünse de aslında durum tam tersidir. Kan kümesi 0 olduğunda ve dolayısıyla kan hücrelerinde antijen bulunmadığında,Bağışıklık sistemi savunmaya geçecek bir dürtü bulamaz.

Esas itibarıyla konu kan nakli olduğunda bu hayvanlar, genetik yapımız şempanzelere %98,7 oranında benzese de uygun bir seçim değil.

Beklenmedik bir şekilde domuz kanı, şempanze ve bazı maymun türlerine göre insan kanıyla çok daha uyumludur. Bunun sırrı AB0 kan kümesi sistemidir. Domuz antijenleriyle daha kolay eşleşir.

Ayrıca bağışıklık sistemi tepki verir ve Kanın vücut tarafından tamamen reddedilme ihtimali çok daha azdır. Domuzlardan alınan kalp kapakçıklarının insan kalbine nakledildiğini bir yerlerde duymuşsunuzdur. Bunun nedeni ise bu kalp örneklerinin reddedilme ihtimalinin oldukça düşük olmasıdır.

Domuzlarda bulunan kırmızı kan hücreleri; hacim, boyut ve yaşam döngüsü uzunluğu açısından İnsanlara büyük benzerlik göstermektedir. Hatta bu hayvanların genlerini değiştirerek kanlarını insanlarla daha uyumlu hale getirmek bile mümkün.

Özetle; Çaresiz durumlarda şempanze kanı insanlara aktarılabilir.

Ancak Sahip olduğunuz kan kümesinin 0 sistemine ait olması kuralı ile.Tam tersine insan kanının şempanzelere aktarılması bilim dünyası tarafından araştırılmaya devam ediyor ancak bunun mümkün olduğuna inanılmıyor.

Ayrıca kan nakli söz konusu olduğunda, eğer bu nakil hayvandan yapılacaksa, Domuzlar şempanzelerden çok daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Kaynaklar: Bilim ABC, Genetik Okuryazarlık Projesi, Ulusal Tıp Kütüphanesi, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu