Rus

Rusya’daki teröristlerin kimlikleri belli oldu

Rusya’da 60’tan fazla kişinin ölümüne yol açan saldırıdaki teröristlerin kimlikleri belli oldu.

İYİ EĞİTİLMİŞ ASKER GİBİYDİLER

Rus basını ise saldırganların iyi eğitilmiş askerler olduğunu hatırlattı. Yapılan analizlerde teröristlerin silahları tutuşu, manevra kabiliyetleri ve iyi nişan almalarına dikkat çekildi.

Rusya Soruşturma Komitesi, Moskova’daki terör saldırısında 60’tan fazla kişinin hayatını kaybettiğini, ölü sayısının artabileceğini bildirmişti.

Komiteden yapılan açıklamada, olayın gerçekleştiği yerde uzmanların çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Moskova’daki Crocus Belediye Binası’na saldırıyı gerçekleştiren altı teröristten dördünün kimlikleri açıklandı. Saldırganların hepsi Tacikistan uyruklu ve isimleri şöyle:

1) Nasridinov Makhmadrasul 37 yaşında
2) Ismonov Rivozhidin 51 yaşında
3) Safolzoda Shokhinjonn 21 yaşında
4) Nazarov Rustam 29 yaşında.

60’TAN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Hayatını kaybedenlerin cesetlerinin incelendiği aktarılan açıklamada, “Terör saldırısı sonucu 60’tan fazla kişinin öldüğü tespit edildi. Ne yazık ki kurbanların sayısı artabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Olay yerindeki silah ve mühimmat dahil bütün delillerin hepsine el konulduğu, genetik, balistik ve parmak izi incelemelerinin yürütüldüğü belirtilen açıklamada, bütün kamera görüntülerine el konulduğu ve incelendiği ifade edildi.

MOSKOVA’DAKİ TERÖR SALDIRISI

Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City Hall adlı konser salonuna 22 Mart akşamı silahlı kişilerce saldırı düzenlenmişti.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde saldırganların salonda rastgele ateş açtıkları görülürken, Rus Federal Güvenlik Servisi, terör saldırısında ilk belirlemelere göre 40 kişinin öldüğünü, Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko da 60’ı ağır olmak üzere 115 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Konser salonunun bulunduğu binanın çatısında da yangın çıkmış, yangının söndürülmesi için yüzlerce ekip sevk edilmişti. Binanın çatısı bir süre sonra çökmüştü.

Moskova’da hafta sonu tüm halka açık etkinlikler iptal edilmiş, terör saldırısını ele almak için bir görev gücünün kurulduğu açıklanmıştı.

Rusya Federal Ulusal Muhafız Servisi (Rosgvardiya), silahlı saldırıyı gerçekleştirenlerin yakalanmasına yönelik operasyonun sürdüğünü bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu