Haber

Phoenix Muhabiri, Feminist Gece Yürüyüşü Sırasında Sırtı Kelepçeli Olarak Gözaltına Alındı, Daha Sonra Serbest Bırakıldı

ANKA Haber Ajansı muhabiri Gaye Şeyma Can, her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Taksim’de düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’nde sırtı kelepçeli olarak gözaltına alındı. Bir süre polis otosunda tutulan Can daha sonra serbest bırakıldı.

‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ kapsamında İstanbul Taksim’de düzenlenen 21. İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü, Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. İstanbul Valiliği’nin aldığı karar doğrultusunda polis sıkı tedbirler alarak barikatlar kurarken, Taksim ve Şişhane metro istasyonları kapatıldı. Bunun üzerine kadınlar Cihangir Katlı Otoparkı önünde bir araya geldi. Karaköy’de toplanan bir grup kadın barikatları aşarak Taksim’e gitti.

“Hükümet istifa” sloganlarının atıldığı protestoda polis müdahale ederek gözaltı sürecini başlattı. Bu sırada polis, video çekmeye çalışan ANKA muhabiri Gaye Şeyma Can’a müdahale etti. Gaye Şeyma Can, basın mensubu olduğunu belirterek itiraz etmesine rağmen ters kelepçeli olarak gözaltına alındı. Bir süre gözaltı aracında tutulan Can, daha sonra serbest bırakıldı. O anları KRT TV muhabiri Hüda Aslan kaydetti.

“KÖTÜYÜM, BACAKLARIMI HİSSEDMEDEN YERDE HİSSEDİYORUM”

Gaye Şeyma Can, gözaltı sürecini ve yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Gözaltıları çekmeye gittim. O sırada birkaç polis gelip beni engelledi, basın mensubu olduğumu söyledim. Daha sonra polis gelip kamerama müdahale etti. ‘Ne yapıyorsun’ dedim. yapıyor, ben basın mensubuyum.Hatırladığım kadarıyla 4 polis gelip otobüse yüzümü çarparak ve ellerimi usulsüz bir şekilde bağlayarak gözaltına almaya çalıştı.Şeker hastasıyım.Hastalandım. bacaklarımı hissetmeden yere çöktü.Şeker hastası olduğumu söylememe rağmen ‘Yatmayın, kalkın, bayılıyormuş gibi yapmayın’ dediler. Şimdi bayılmaya başlayınca durumu anladılar.Araca bindirildikten sonra birçok polise durumumu defalarca anlatmak zorunda kaldım.Sonra kelepçeleri çıkarıp bana meyve suyu içirdiler.Meyve suyunu içtikten sonra, bilincim yerine geldi sonra gittiler ama bir an neyle karşılaşacağımı bilemedim gözlerim karardı telefonumu aldılar kurum kartımı aldılar ortada telefonum çaldı ailemden aramalar geldi ama açmama izin vermediler.Bana kötü davranıldığını söyleyemem ama zor durumda olduğum bilinmesine rağmen yeterli önlem alınmadı.İlk defa böyle bir şey yaşadım. Bu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu