Ekonomi

Petrol fiyatları ABD’nin rezerv alım planlarıyla yükselmeye devam ediyor

Pazartesi günü yükselişe geçen petrol fiyatları, mevsimsel yakıt talebinin artması ve ABD’nin petrol rezervi için ham petrol satın alma potansiyelinin etkisiyle bugün de yükselişini sürdürdü. Ancak kazançlar, ABD dolarının güçlenmesiyle hafifledi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,3 artışla varil başına 81,91 dolara ulaşırken, ABD Batı Teksas Orta (WTI) ham petrol vadeli işlemleri %0,4 artışla 78,05 dolara yükseldi. Piyasa, önümüzdeki yaz aylarında artan yakıt talebi ve WTI’ın varil başına 79 doların altında kalması halinde ABD’nin Stratejik Petrol Rezervini (SPR) destekleme olasılığına olumlu yanıt verdi.

Nissan Securities NS Trading Başkanı, petrol piyasasının artan yakıt talebi beklentisi ve ABD’nin stratejik rezervinin potansiyel eylemleri ile desteklendiğini belirtti. Ayrıca, WTI’ın 200 günlük ortalamasına yakın olması nedeniyle petrol fiyatlarının bir süre daha mevcut seviyelerde seyredebileceğini öne sürdü.

Enerji Bakanı Jennifer Granholm geçen hafta, ABD’nin yıl sonuna kadar bakımın tamamlanmasının ardından SPR’nin yenilenmesini hızlandırabileceğini ve varil başına 79 dolar civarında bir geri alım fiyatı hedeflediğini belirtti.

Goldman Sachs analistleri Brent ham petrolünün üçüncü çeyrekte varil başına 86 dolara tırmanacağını tahmin ederken, yaz boyunca güçlü nakliye talebi nedeniyle günlük 1,3 milyon varil (bpd) arz açığı olacağını öngörüyor.

Yatırımcıların odağında şu anda ABD’de açıklanacak Mayıs ayı tüketici fiyat endeksi verileri ve Federal Rezerv’in Çarşamba günü gerçekleştireceği iki günlük politika toplantısının faiz oranlarının gelecekteki seyrine ilişkin göstergeler sunabilecek sonuçları yer alıyor.

Piyasa katılımcıları ayrıca bugün ilerleyen saatlerde açıklanacak olan Amerikan Petrol Enstitüsü ve Çarşamba günü açıklanacak olan Enerji Enformasyon İdaresi raporlarını bekliyor.

Pazartesi günü Reuters tarafından yapılan bir ön anket, ABD ham petrol stoklarının muhtemelen azaldığını, ancak ürün stoklarının geçen hafta artmış olabileceğini öne sürdü.

Piyasa, ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) ve OPEC’in bugün ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Çarşamba günü açıklayacağı aylık petrol arz ve talep raporlarına bakarken daha fazla bilgi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu