Ekonomi

Nikkei mali yıl puan artışında rekor kırdı

TOKYO – Japonya’nın Nikkei hisse senedi ortalaması, çip ile ilgili hisselerdeki önemli kazançlarla desteklenerek Cuma gününü iyimser bir notla tamamladı ve önemli yabancı yatırımların etkisiyle mali yıl için tarihi bir puan artışı kaydetti. Endeks ay boyunca bir dizi rekor yükseliş yaşadı ve 22 Şubat’ta Japonya’nın 1989’daki balon ekonomisinin zirvesinden bu yana görülmemiş seviyeleri aştı.

Cuma günü sona eren mali yıl için endeksin 12.328 puan yükselmesini sağlayan etkileyici ralli, kaydedilen en büyük mutlak kazanç oldu. Bu artış, Mart 2021’de sona eren mali yıldan bu yana kaydedilen en büyük yıllık artış olarak yıl içinde %44’lük bir artışı temsil etti.

Nikkei Cuma günü, bir önceki seansta yaşanan kayıpları telafi ederek %0,5 artışla 40.369,44 seviyesinden kapandı. Okasan Securities, yatırımcıların döviz piyasasına potansiyel müdahaleye karşı temkinli olmasına rağmen, zayıflayan yenin genel olarak yerel hisse senetleri için faydalı olarak görüldüğünü belirtti.

Yen’in değeri hafta başında dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesine gerileyerek yerel yetkililerin acil bir toplantı yapmasına yol açmış ve Tokyo’nun döviz piyasasına girmeyi düşünebileceğini göstermişti. Japon para birimi son raporda dolar başına 151,40 seviyesinde sabit kaldı.

Çip sektörü liderleri Tokyo Electron ve Advantest’in hisse senedi fiyatları sırasıyla %0,79 ve %1,85 oranında artış gösterdi. Emlak sektörü de %1,96’lık bir sıçrama ve aylık %16’lık bir artışla önemli bir büyüme yaşadı. Bu sektörün performansı, Japonya’da arazi fiyatlarının 2023 yılında son 33 yılın en hızlı artışını yaşadığını ortaya koyan ve bu hafta başında yayınlanan bir hükümet araştırmasıyla desteklendi.

Daha geniş kapsamlı Topix endeksi de Cuma günü %0,61 artışla 2.768,62’ye ulaşarak kazanç sağladı.

Okasan Securities de piyasadaki iyimserliği yorumlayarak, Japonya Merkez Bankası’nın faiz artışlarında kademeli bir yaklaşım izleyeceği beklentisinin hisse senedi fiyatlarını desteklediğini öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu