Haber

Metal İşçilerine Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

MAHİR BAĞIŞ

160 bin metal personelini kapsayan özel dairenin en değerli toplu iş sözleşmesi imzalandı. Birleşik Metal-İş Genel Lideri Özkan Atar, sözleşmeye ilişkin olarak; “Ortalama yüzde 98’lere ulaşan sosyal haklara baktığımızda, maaşlarımızda yüzde 105’lik bir artışla çok değerli bir kazanım elde edildiğini söyleyebiliriz. Sosyal haklarımızdaki yıllık artış da yüzde 140 oldu. en düşük fiyat, en düşük kıdeme sahip yeni bir işe giren metal işçisi içindir.” “Arkadaşlarımızın Eylül 2023 itibarıyla 28 bin 500 lira fiyatına tekabül ediyor. Bunun üzerine Mart zammı uygulanırsa 36 bin lira ücret ortaya çıkacak. Mart ayı ortalama ücret artışıyla birlikte 36 bin lira ücret ortaya çıkacak. Ortalama metal işçisi net 42 bin lira gelir elde edecek” dedi. konuştu.

İşçi sendikaları ile Metal Sanayicileri İşverenleri Sendikası (MESS) arasında 26 Eylül 2023 tarihinde başlayan ve 160 bin işçiyi ilgilendiren küme toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, 17 Ocak 2024 tarihinde MESS Genel Merkezi’nde imzalanmasıyla sonuçlandı. .

30 binin üzerinde metal işçisinin üye olduğu DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, dün imzalanan toplu iş sözleşmesine göre; “Metal işçileri aylardır verdikleri zorlu ve kararlı mücadeleler sonucunda bugün büyük kazanımlar elde ettiler. Metal işçilerinin yükselen sesi, sürece başından beri liderlik eden sendikamız tarafından gerçeğe dönüştürülerek ödüllendirildi.” söz konusu.

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başlamasından toplu iş sözleşmesinin ANKA Haber Ajansı’na imzalanmasına kadar geçen süreci değerlendiren Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Özkan Atar, “Bu dönemde taleplerin yerine getirilmesi için büyük çaba harcadık. Personelimizin bir kısmı patron tarafından kabul edildi ve düzgün bir toplu iş sözleşmesi ortaya çıktı.” üretimden gelen güç. Özellikle son 2 yılda yaşanan ciddi alım gücü kaybı ve yoksullaşma karşısında toplu sözleşmemizdeki taleplerimizi hayata geçirmek bizim için son derece önemliydi.” şeklinde konuştu.

GREV KARARIMIZI ALDIK. “19 OCAK VE 23-24 OCAK TARİHLERİNDE 17 işletmeyi kapsayan MODÜLER GREVİMİZİ PATRONLAR SENDİKASI’NA BİLDİRDİK.”

İşveren sendikası MESS’in ilk 6 aylık ücret teklifini yüzde 35’ten yüzde 73’e çıkardığını belirten Atar, “Bu teklifle toplu iş sözleşmemizi imzalamanın mümkün olmadığını gösterdik. Karar verdik.” 19 Ocak, 23-24 Ocak tarihlerinde ise “17 işletmeyi kapsayan modüler grevlerimizi işveren sendikasına bildirmiştik. İşveren sendikası MESS ile grev iradesi, çalışan arkadaşlarımızın kararlılığı ve sendikalarıyla yürüttükleri mücadelede aktif olarak hayata geçirdikleri eylemlerle görüşmelerimize başladık” dedi.

SOSYAL HAKLARIMIZDA YILLIK ARTIŞ YÜZDE 140 OLDU”

Atar, MESS ile imzalanan toplu iş sözleşmesinin detaylarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“İlk 6 ayda ortalama yüzde 98’e ulaşan sosyal hakların 1 Eylül 2023’ten itibaren hayata geçirilmesine baktığımızda yüzde 105’lik artışla değerli bir kazanım elde edildiğini söyleyebiliriz. Ücretlerimiz. Sosyal haklarımızdaki yıllık artış da yüzde 140 oldu. 1 Mart. 2024 tarihli toplu iş sözleşmesinin ikinci 6 ayında yüzde 30 artış olacak. Enflasyon oranı yüksek olursa, Enflasyon farkı alınacak.

“İLK KEZ BU SÖZLEŞMEYE BİRÇOK YENİ HAKIN YER ALMASINI SAĞLADIK.”

1 Eylül 2024 itibarıyla 6 aylık enflasyon artı 3 puan refah payı… Toplu sözleşmemizin son 6 aylık döneminde enflasyon kadar fiyat artışları da yaşanacak. Öncelikle sosyal yardım payının toplu iş sözleşmesine dahil edilmesini sağladık. Kıdem tazminatı artışıyla birlikte fabrikalarda fiyat istikrarını sağlamayı başardık, fiyatlar reel olarak minimum fiyatın karşısında düştü. Bayram, milli bayram ve dini bayramlarda fazla mesai ücretlerini artırdık. Engelliler Günü’nü resmi tatil haline getirdik. Anaokuluna devam eden öğrencilerimizin eğitim yardımından faydalanmalarını sağladık. “İlk defa birçok yeni hakkın bu sözleşmeye dahil edilmesini sağladık.”

“MART AYINDA ORTALAMA FİYATLARIN ARTIŞIYLA ORTALAMA BİR METAL İŞÇİSİ NET 42 BİN LİRA KAZANÇ ELDE EDECEK”

Toplu iş sözleşmesi sonrası metal işçilerinin yeni ücretlerini açıklayan Atar, şöyle devam etti:

“Toplu sözleşmemizdeki bu fiyat artışlarıyla bir metal işçisi için en düşük ücret, en düşük kıdeme sahip yeni işe başlayan arkadaşlarımızın maaşı Eylül 2023 itibarıyla 28 bin 500 liraya tekabül ediyor. Zam uygulanırsa 36 bin lira ücret ortaya çıkacak.” “Mart ayı ortalama ücretlerinin artmasıyla birlikte ortalama bir metal işçisi 42 bin lira net gelir elde edecek.”

Fiyatlarda herhangi bir kaybın yaşanmaması için hükümeti ve TÜİK’i de davet eden Atar, şöyle konuştu:

“Bunlar şimdilik yeterli gibi görünebilir. Arkadaşlarımız haklarını aldıkları için memnunlar ve mutlular. Ancak maalesef ülkemizde hükümetlerin uyguladığı ekonomi politikaları ve emek karşıtı politikalar geçim sıkıntısına yol açıyor. Dostlarımızın standartları. Ülkeyi yönetenler ve siyasi iktidar, işçilerin yaşam standardını mutlaka koruyabilecektir.” Reel fiyatlarda düşüş ve kayıplara yol açmayacak ekonomi politikaları uygulamalarını istiyoruz.

TÜİK’İN GERÇEK ENFLASYONA GÖRE RAKAMLARINI ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE AÇIKLAMASI GEREKLİĞİNİ SON DERECE ÖNEMLİ BELİRTİYORUM.

TÜİK’in açıkladığı resmi enflasyon rakamlarının pratik hayat pahalılığının ve enflasyonun çok altında olduğunu, bunun da toplu sözleşmenin 2 yıllık süresi içinde ücretlerde reel kayıplara yol açtığını söyleyebiliriz. Bu anlamda TÜİK’in rakamlarını şeffaf ve toplumdaki herkesin kabul edebileceği, gerçek enflasyona uygun gerçekçi bir şekilde açıklamasının son derece değerli olduğunu ortaya koyuyorum.”

“METAL İŞÇİLERİ PERSONEL SINIFININ LOKOMOTİFLERİDİR”

Metal işçilerinin tarihi mücadele deneyimi ve bilgi birikimine sahip olduğunu belirten Atar, “Metal işçileri personel sınıfının lokomotifidir. United-Metal İş, tüm metal işçilerine liderlik edecek ve toplu iş sözleşmesinin hayata geçirilmesinde çok değerli bir oyuncu olacak” dedi. mücadele tarzıyla, kararlı eylem ve çabasıyla bu noktaya geldi.” “Rol oynadı” dedi.

BAZI İŞYERLERİMİZDE YETERLİ GÖRÜLMEMESİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLER VAR, BUNLARA SAYGI GÖSTERİYORUZ”

Bazı işyerlerinin sözleşmeden memnun olmadığı yönündeki eleştirilere de yanıt veren Atar, “Üyelerimizin mutlu olduğunu, toplu iş sözleşmesinde ortaya çıkan rakamlarda da haklarını aldıklarına dair görüşlerin olduğunu görüyoruz. İşyerlerimizin yeterli görülmediği yönünde görüşler var, bunlara saygı duyuyoruz.Burada tüm personel tecrübeli, eğitimli metal gibi endüstriyel işlerde çalışan işçilerin yaşam koşulları ve fiyatlarının da altını çizmek isterim. Sanayide ve ağır tehlikeli işlerde çok daha iyi koşullar olması gerekir. Ancak sendikalı işçiler ve haklarını arama tecrübesine sahip işçiler, diğer işçilere göre çok daha iyi koşullara sahip olma olanağına sahiptir.” dedi.

KESİNLİKLE ÖRGÜTLÜ OLUN, SENDİKALARDA HAK ARAMA NOKTASINDA ÇOK DAHA GÜÇLÜ OLURSUNUZ”

Atar, sözlerini bitirirken metal işçilerine çağrıda bulunarak, “Mutlaka örgütlenin, sendikalarda haklarınızı arama konusunda çok daha güçlü olacaksınız. Çok daha yeterli yaşam koşullarına kavuşacaksınız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu