Ekonomi

“Matrah güncellemesi otomotiv sektörünün beklentisini karşılamadı”

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) İdare Heyeti Lideri Bozkurt, yazılı açıklamasında, binek otolar ÖTV matrah güncellemesine ait değerlendirmelerde bulundu.

Matrah güncellemesinin beklenenden daha erken yapılmasını olumlu karşıladıklarını lisana getiren Bozkurt, “Birkaç gün önce matrah güncellemelerinin 1 Aralık tarihinde yapılacağı yönünde yapılan haberler sebebiyle, müşteriler beklemeye girmiş ve satışlar durma seviyesine gelmişti. Matrah güncellemesinin daha erkenden yapılarak, beklentide kalan müşteriler ve sektör açısından bugün açıklanmış olması çok yerinde bir karardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bununla bir arada, en son Ağustos 2021 tarihinde yapılan bir evvelki matrah güncellemesinden evvel yaklaşık 50 farklı modelin yüzde 80’lik dilimin altında kaldığını anımsatan Bozkurt, şunları kaydetti:

“O tarihten itibaren döviz kurunda yaklaşık yüzde 90 bir artış olması, buna ilaveten dünya genelindeki enflasyon sebebiyle üretim fiyatlarındaki artışların da maliyetlere yansıması ile, uzun vakittir neredeyse tüm modellerin en yüksek dilim olan yüzde 80’lik dilime giriyor olması, matrahlarda acil bir güncelleme beklentisine yol açmıştı. Bugün yapılan matrah güncellemesine nazaran, birkaç model dışında alt vergi dilimine düşsen araç olmadığı görülmektedir. Yapılan matrah güncellemesinin müşterilerin ve dalın beklentisinin gerisinde kaldığı görülmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu