Haber

Mark Milley: Dünya çok önemli krizlerle karşı karşıya kalacak!

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Milli Savunma Üniversitesi mezunlarına yaptığı konuşmada, Batı’nın iddia ettiği gibi bugün dünyada bir değil üç süper güç olduğunu söyledi.

Milley, ABD ve Rusya’nın yanı sıra Çin’in de dünya siyasi haritasında yerini aldığına dikkat çekti. “En az üç süper gücün (ABD, Çin ve Rusya) olduğu çok kutuplu bir uluslararası ortamda bulunduğumuz artık giderek netleşiyor”ifadeleri kullandı.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından uzun bir süre ABD’nin tek süper güç olduğunu, ardından Rusya’nın ardından Çin’in geldiğini belirten Milley, 10-15 yıl içinde dünyanın “çok ciddi” zorluklarla ve krizlerle karşı karşıya kalacağına dikkat çekti.

Buna ek olarak Milley, ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki çatışmanın anlamsız olacağını belirtti. “Üç süper güç, ikiden çok daha zordur”söz konusu.

Milley, “Bölgedeki bazı ülkelerin kendi bölgelerinde oynadıkları rolü artırıp ön plana çıkmaya başlaması durumu daha da karmaşık hale getiriyor. Bazıları gelecekte süper güç statüsü talep edebilecek.”ekledi.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu