Haber

İsveç’ten Türkiye ve F-16 hakkında son dakika açıklaması!

Son dakika İsveç haberleri:İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, TBMM’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesi ve ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

‘TAAHHÜTLERİMİZİ YERİNE GETİRECEĞİZ’

İsveç’in NATO anlaşması çerçevesinde terör örgütleriyle mücadelesine ilişkin soruyu yanıtlayan Billström, Vilnius’taki NATO zirvesinde yapılan anlaşma sonucunda İsveç’in Türkiye ile güvenlik anlaşması imzalamayı kabul ettiğini hatırlattı.

Billström, “TBMM İsveç’in NATO’ya katılımını onayladı. Elbette taahhütlerimizi yerine getireceğiz. Aslında temas halindeyiz.”söz konusu.

TERÖRİZLE MÜCADELEDE YAKIN İŞBİRLİĞİ MESAJI

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüştüğünü belirten Billström, şöyle konuştu: “Söz konusu organın ilk toplantısını gerçekleştirerek güvenlik anlaşması konusunda ilerlemeye hazırız. Madrid’deki NATO zirvesinde İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında kurulan kalıcı ortak mekanizmayı da sürdüreceğiz. Bu sistem bozulmadan kalacak çünkü bu sistem bozulmayacak.” kalıcıdır.”dedi.

Billström, bu iş birliğini sabırsızlıkla beklediğini vurgulayarak şunları söyledi: “Terörle mücadelede bu kadar yakın bir işbirliğinin gelecekte hem Türkiye hem de İsveç için iyi olacağını düşünüyorum.”İfadesini kullandı.

İSVEÇ’TEN F-16 AÇIKLAMASI

Billström, ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “NATO ittifakını güçlendirecek her şey elbette memnuniyetle karşılanır. Türk Hava Kuvvetlerinin gelişmesi elbette bu yönde atılmış bir adımdır.”değerlendirmesini yaptı.

‘MACAR PARLAMENTOSU TARAFINDAN ONAYLANMASINI BEKLİYORUZ’

Billström, İsveç’in NATO üyeliğini henüz onaylamayan Macaristan’la yapılan görüşmelere de değinerek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin İsveç’in NATO’ya katılımını onayladığını hatırlattı. Billström, “Macar parlamentosunun da aynısını yapmasını bekliyoruz.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu