Ekonomi

İstanbul’da deprem kaygısı: Fay hattına uzak ilçelere talep arttı

İstanbul’da deprem kaygısı: Fay hattına uzak ilçelere talep arttı

İSTANBUL – İstanbul’da ikamet eden vatandaşlar, deprem riskinin az olduğu bölgelerdeki konutlara talep gösteriyor. Başakşehir, Arnavutköy gibi semtleri araştırırken 1999 öncesi yapılan evlere ilgi düştü.

Kahramanmaraş’ta yaşanan 2 büyük depremin ardından konut piyasası hareketlenmeye başladı. İstanbul’da yaşayan vatandaşlar beyin sarsıntısı riskinin daha az olduğu bölgeleri keşfetmeye başladı. Bazı mal sahipleri fay hattına yakın bölgede evlerini satışa çıkardı. Kiracılar ise riskin az olduğu semtlerde konuta olan ilgiyi artırdı. Fay sınırından uzaklaşmak isteyen vatandaşlar Başakşehir, Arnavutköy gibi bölgelerdeki konutlara ilgi gösteriyor. 1999 depremi öncesi yapılan konutlara ilgi azalırken, yeni yapılan binalara ilgi arttı.

Kiralık daire talebi olduğunu ancak satılık talebin bir miktar azaldığını söyleyen emlakçı Şerafettin Başaran, “Vatandaşlar artık yeni binalara talep gösteriyor. 1999 öncesi konuta ilgi varken. Depreme ilgi artık azaldı. İstanbul’un fay hattına uzak olan vatandaşların deprem riski daha az. Riskli semtlerde oturanlar evlerini satıp daha az riskli bölgelere gitmek istiyor. Şehir dışına çıkmak isteyenler de var” dedi.

1999’dan önce inşa edilen konutlara talep düştü

Eski binalara talep olmadığını ve fiyatların sabit kaldığını belirten Başaran, “Deprem felaketinin de etkisiyle eski binalara ilgi azaldı. İlerleyen zamanlarda eski apartmanlarda fiyatlar düşecek.”

“Başakşehir ve Arnavutköy’e ilgi var”

Deprem riskinin az olduğu bölgelere talep olduğunu belirten Başaran, “Başakşehir, Kayaşehir ve Arnavutköy civarına talep daha fazla. Deprem bölgesinden İstanbul’a gelenler de oluyor ama genelde yakınlarının yanına gidiyorlar.”

“Radye temelli binalara geçmek gerekiyor, eski binalara deprem testi yaptırmak gerekiyor”

Daire sahiplerinin depremzedelere yardım etmesi gerektiğini belirten Başaran, “Daire fiyatlarını yükseltmesinler veya daha uygun fiyatlar versinler. Emlakçılar olarak bizim de elimizden geleni yapmamız gerekiyor. radye temelli binalara geçin.Eski binaların depreme karşı test edilmesi gerekiyor.” konuştu.

“Fiyatlar sabit”

Hem kiralık hem de satılık daire fiyatlarının sabit kaldığını belirten Başaran, “Bahçelievler bölgesinde kiralık 2+1 daireler 7 bin lira ile 9 bin lira arasında değişiyor. Yeni binalarda biraz daha yüksek, 12 bandında. -13 bin lira. Satılık 2+1. Daire ortalama 2 milyon lira civarında” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu