Haber

İstanbul’da “25 Kasım” Eylemine Polis Müdahale Etti, Onlarca Kadın Gözaltına Alındı

Haber: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: ADEM KARABAYIR

İstanbul’da kadınların, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde Beyoğlu’ndaki Tünel’de yapmak istedikleri harekete polis müdahale etti. Etraf bölgelerden Tünel’e ulaşmak isteyen onlarca kadın, gözaltına alındı.

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla 25 Kasım Kadın Platformu, Beyoğlu’nda bulunan Tünel’de eylem çağrısı yapmıştı. Platformun çağrısı sonrasında Beyoğlu Kaymakamlığı, bölgede yürüyüşlerin ve eylemlerin yasaklandığını duyurmuştu. İstanbul Valiliği kararıyla da M2 Yenikapı- Hacıosman Metro hattının, Şişhane ve Taksim istasyonlarının ve F1 Taksim- Kabataş Füniküler hattının işletmeye kapalı olacağı açıklanmıştı.

Tüm engellemelere karşın kadınlar, çeşitli bölgelerden gelerek Tünel’e geçmek istedi. Harekete saatler kala polis ve çevik kuvvet grupları, İstiklal Caddesi’ne girişleri kapattı, caddedeki yurttaşları da dışarı çıkardı. Beyoğlu’nun birçok yerinde ağır güvenlik tedbiri alan takımlar, Asmalımescit’te ve Haliç Metro civarında bir araya gelen grupları abluka altına aldı.

Haliç’te “Kadınlar birlikte güçlü”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “Jin, jiyan, azadi” sloganları atıp “Özgürlüğümüz için susmuyoruz. Hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz. Erkek- devlet şiddetine itaat etmiyoruz” pankartı açan kümeye polis müdahale etti. Bu sırada onlarca bayan gözaltına alındı.

KADIKÖY’DE DE GÖZALTI

Öte yandan Kadıköy’den Tünel’e gitmek isteyen bir kümesi da polis, Kadıköy İskelesi önünde abluka altına aldı. Gözaltına alınan bayanlar, daha sonra hür bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu