Ekonomi

İngiltere bankaları faiz oranlarının düşeceği beklentisiyle konut kredisi faizlerini düşürdü

LONDRA – Halifax, HSBC ve First Direct gibi büyük İngiliz bankaları, ev alıcıları ve mevcut ev sahipleri için iyimserliğin sinyalini veren bir hareketle bir dizi konut kredisi faiz oranında indirime gitti. Bu karar, bakanlık uzmanlarının önümüzdeki yıldan itibaren faiz oranlarında düşüş eğilimi beklediği bir dönemde alındı.

Halifax, yarından itibaren ev alıcılarına yönelik faiz oranlarını yüzde 0,46 puana kadar düşüreceğini duyurdu. Bankanın en rekabetçi beş yıllık sabit faiz oranı artık büyük mevduatı olanlar için %4,53 olacak ve nominal fiyatı 999 £ olacak. Bu, 25 yıl boyunca 200.000 £ ipotek karşılığında 1.115 £ tutarında aylık ödeme anlamına gelir. Daha küçük mevduatı olan müşteriler için beş yıllık sabit oran %4,63’tür.

First Direct ayrıca geri ödeme ve mahsup ipoteklerinde de önemli indirimler yaptı. Borç verenin en cazip teklifi, önemli miktarda mevduatı olan müşteriler için beş yıllık sabit oran olan %4,74’tür. Geçiş yapmayı düşünen mevcut müşteriler için en büyük tasarruf artık %5,09’dan başlayan iki yıllık sabit oranlı çalışmalarda sağlanabilecek.

HSBC ayrıca yarından itibaren geçerli olmak üzere kendi konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye hazırlanıyor ancak kesin ayrıntılar bugün itibarıyla bilinmiyor. Dal, bu değişikliklere olumlu yanıt veriyor ve Stephen Perkins ve Craig Fish gibi profesyoneller pazara yönelik potansiyel faydalar konusunda iyimserlik ifade ediyor.

Bu stratejik hamleler, ipotek faiz oranlarının düşmeye devam edeceği ve herhangi bir piyasa aksaması olmadığı sürece gelecek yılın ikinci yarısında %4’ün altına düşebileceği yönündeki tahminlerin hemen ardından geldi.

Mevcut oran ayarlamaları, Birleşik Krallık ipotek sektöründe daha geniş bir eğilimi yansıtıyor; HSBC gibi kredi kuruluşları, konut Satın Almak İçin Kiralama (BTL) dönüşümü, BTL satın alma ve BTL yeniden ipotek aralıklarında halihazırda oranları düşürmüştür. bu eylemleri, yeni ipotek işlerini çekmeyi amaçlayan süregelen fiyat rekabetinin bir parçası olarak görüyor. Bu kesintileri HSBC’nin faaliyete hazır olduğunun bir göstergesi olarak görüyor ve enflasyon verileri olumlu kalırsa bunun bir faiz savaşının başlangıcı olabileceğini öne sürüyor.

Bu son gelişmeler, son aylarda yüksek borçlanma maliyetleriyle karşı karşıya kalan borçlulara bir miktar rahatlama sağlıyor ve Birleşik Krallık finans dünyasında daha rekabetçi ipotek tekliflerinin başlangıcını işaret edebilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu