Haber

Erzurum’da içme suyu deposunda ölü fare bulundu

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Erzurum’un Karayazı İlçesi’ne bağlı Karaağıl Mahallesi’ndeki içme suyu deposundan çıkan ölü farelerin görüntülerini paylaşarak, “Karaağıl’da şebeke sistemiyle evlere dağıtılan içme suyunun ilkel deposundan mide bulandırıcı görüntüler. Erzurum’un Karayazı İlçesi’ne bağlı Su deposunu kendi imkanlarıyla temizlemeye çalışan Karaağıl Mahallesi sakinleri, musluktan içtikleri sudaki ölü fareleri çıkarıyor.2023 Türkiye’sinin bu görüntüleri hepimiz için utanç verici. !” söz konusu.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Karaağıl Mahallesi’ndeki içme suyu deposundan çıkan ölü farelerin görüntüsünü sosyal medya hesabından paylaştı.

Tanal, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Erzurum’un Karayazı İlçesi’ne bağlı Karaağıl Mahallesi’nde şebeke sistemiyle meskenlere dağıtılan içme suyunun ilkel deposundan mide bulandırıcı görüntüler. İlkel su deposunu kendi imkanlarıyla temizlemeye çalışan Karaağıl Mahallesi sakinleri, musluktan içtikleri sudan ölü fareler 2023 Türkiye’sinin bu görüntüleri Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Karayazı Kaymakamlığı, Erzurum Valiliği, Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, Erzurum Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileri nerede?

Mahalle sakinleri içtikleri suyun kansere neden olduğundan şüpheleniyor. Peki Sağlık Bakanlığı Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Karaağıl İlçesine gidip su örneğini analiz etti mi bu güne kadar? Karaağıl Mahallesi’nde ilkel su depoları ve boru hatları temizlenmemekte ve musluklara gelen su miktarı yok denecek kadar azdır. Hava sesi su yerine musluklardan geliyor!

“YAŞAM HAKKI KUTSALDIR”

Yaşama hakkı kutsaldır ve tüm hakların üzerindedir. Yaşam hakkı, Anayasamızın 17. maddesinde güvence altına alınmıştır. Anayasa’nın 56. maddesinde ‘herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu ve herkesin hayatını beden ve ruh sağlığı içinde yaşamasından Devletin sorumlu olduğu’ vurgulanmaktadır.

“KİRLİ VE SAĞLIKSIZ”

Ancak ülkeyi yönetenler, anayasal görevlerini yerine getirmeyerek kirli ve sağlıksız içme suyu tüketmek zorunda kalan Karaağıl Mahallesi sakinlerinin sağlığını ve hayatını tehlikeye atıyor. Su hakkı en temel haktır. Belediyelerin ve diğer ilgili kurumların en temel görevlerinden biri de vatandaşlara temiz ve sağlıklı içme suyu ulaştırmaktır. Erzurum Karayazı Karaağıl Mahallesi’nde halkın sağlığı tehlikede, yaşam hakkı tehlikede! İlgili kurum ve merciler neredesiniz?”

resadiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu