Ekonomi

Doğal gaz faturaları can sıkıyor! İşte faturayı yarı yarıya düşürebilen ipuçları…

Son gelen artırımların akabinde vatandaş kara kara gelecek faturaları düşünmeye başladı. Pekala alacağınız kolay tedbirlerle faturadan tasarruf yapacağınızı biliyor muydunuz? İşte o bilgiler.

Öncelikle uzmanlar kombi bakımının ve doğal gaz faturasını düşürmek için yapılacak birkaç metodun doğal gaz faturalarınızı düşüreceğinizi belirtiyor.

ISI YALITIMI VE LEVHALARI KULLANIN

Radyatörden çıkan ısı, gerisindeki duvarı ısıtır, ısı kaybını önlemek için radyatörün gerisine yalıtım levhaları yerleştirin. Yalıtımsız meskende gerçekleşen kaybın yaklaşık yüzde 20’si tek camlı pencerelerden kaynaklanır, çift cam isi kaybını değerli ölçüde azaltır.

DOĞRU KOMBİ TESİSATI

Kombinin âlâ olması gerektiği kadar, tesisatının da gerçek formda yapılmış olması epeyce kıymetlidir. Boşa güç harcamamak için bu hususa itina göstermek gerekiyor. Peteklerin eşit halde ısındığından emin olmak gerekir. Birtakım odalar ısınırken, birtakım odalar ısınmıyorsa peteklerde bir sorun var demektir. Tesisat boruları çok dirsekliyse de güç kaybı yaşanır. Tesisatta mümkün olduğunca düz borular kullanılmalıdır. Kombi seçimi ve petek sayısında meskenin ölçülerine uygun bir seçim yapmak gerekir.

DOĞALGAZ PETEĞİNDE ÇAMAŞIR KURUTMAYIN

Kapı ve pencere çerçevesi etrafındaki çatlakları onarın, hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve sünger kullanın. Kış aylarında odalarda mümkün olduğunca çamaşır kurutmayın.

ISI HİSSE ÖLÇER KULLANIN

Eğer konutunuz merkezi sistemle ısıtılıyorsa öncelikle sitenin yahut apartmanın birinci olarak ısı yalıtımını yaptırması ve ardından ısı hisse ölçer sistemine geçmesi yararlı olacaktır. Böylelikle ortak kullanım alanlarının dışında, ısınmak için yalnızca kendi dairenizin harcadığı doğalgazın bedelini ödemiş olursunuz.

TERMOSTATİK VANALAR

Odaların sıcaklıklarını farklı tutabilirsiniz. Bunu ayarlayabilmenin en sağlıklı yolu termostatik vanalar.

EV DEKORE EDERKEN PETEKLERİN ÖNÜNÜ KAPAMAYIN

Isıtıcınızın, kalorifer peteğinizin önünde muhakkak koltuk, dolap üzere eşyalara yer vermemelisiniz; zira bu hareket ile meskene yayılması gereken ısıyı eşya ardına hapsetmiş olur bu durumdan pek de şad kalmazsınız.

PERDELER İLE RADYATÖR BİRLEŞMEMELİ

Perdelerin radyatör üzerinde sonlandırılması gerek. Yere kadar inip, radyatörün önünü kapatmamasına dikkat edilmeli.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu