Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen’den Çöpler Altın Madeni’ne ilişkin açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Erzincan’daki Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen siyanürlü heyelanla ilgili olarak; “Bu felaketin sorumluluğu sadece göstermelik olarak bazı kişilere ait olmakla açıklanamaz. Her aşamada duyulmayan tüm uyarıların, tüm çığlıkların, tüm haklı kaygıların siyasi ve insani sorumluluğu sizin omuzlarınızdadır. Çağrıda bulunuyorum. Bugün soruşturma başlattıklarını ve sorumluları bulacaklarını söyleyen Yılmaz Tunç’a, öncelikle o soruşturmayı siz başlatmalısınız, diyen Murat “Kurumdan ve kendinizden başlayın” dedi.

CHP Adalet Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Erzincan’daki Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen heyelanla ilgili açıklamalarda bulundu. Hükümetin uyarılara kulak vermediğini belirten Gökçen, şöyle konuştu:

“Yöre halkı, mühendisler, akademisyenler, TMMOB yetkilileri, Barolar Birliği ve binlerce insan yıllardır bu madenin yarattığı tehlikelere karşı mücadele ediyor. Kâr uğruna vatanını satanlar, her zaman olduğu gibi kulaklarını tıkadılar. Üstelik siyanür sızdırdığı bilinen bu maden milyonlarca dolar değerinde.” İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, siyanür ve ihmalle ilgili soruları yanıtlamak yerine, ‘Bana gelen bir şey yok, Yılmaz Tunç bunu ortaya çıkaracak’ diyerek sorumluluğundan kaçıyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç olayla ilgili olarak 4 savcı görevlendirdiğini söylüyor.

21 Haziran 2022’de siyanür sızıntısı iddiasının ardından Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 23-24 Haziran 2022’de tesiste inceleme gerçekleştirdi. Siyanür içeren çözeltinin saha dışına aktığı kabul edildi ve tesise bir inceleme yapıldı. para cezası uygulandı. Düzenleme yapmak amacıyla kapatılan maden, kısa sürede yeniden faaliyete geçti. Murat Kurum, Kanadalı firmaya kapasite artırımı izni verdi ve maden alanı 3 kat artırıldı. Bütün bunlara rağmen kapasite artışını veren Murat Kurum’u araştırmadan olayı araştırıyoruz diyemezsiniz. Dün jandarma ‘beni öldürmeyin beyler’ diyen köylüleri dövüyordu ama bugün o köylüler ‘beni öldürmeyin beyler’ diyerek enkaz başında akrabalarını, arkadaşlarını bekliyor. Soruyoruz: İliç’ten sızan siyanürün Fırat’a ve Fırat’tan Basra Körfezi’ne sızmasını önlemek ve İliç’in Çernobil’e dönüşmesini engellemek için önlem almak üzere bir acil durum planınız var mı?

Bu felaketin sorumluluğu sadece gösteriş olsun diye bazı kişilere atfedilemez. Her aşamada duyulmayan tüm uyarıların, tüm çığlıkların, haklı kaygıların siyasi ve insani sorumluluğu sizin omuzlarınızdadır. Bugün soruşturma başlattıklarını, sorumluları bulacaklarını söyleyen Yılmaz Tunç’a sesleniyorum. “Siz bu soruşturmayı önce Murat Kurum ve kendinizle başlatın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu