Haber

Burhaniye’de Domuzlar Sahili Talan Etti

Burhaniye’de aç kalan Domuzlar, kıyıya inip piknik alanlarını talan etti.

Burhaniye’de kış kurallarının kendisini göstermesi ve yazlıkçıların bölgeyi boşaltmasıyla aç kalan Domuzlar, yemek aramak için kıyılara indi. Burhaniye Pelitköy’e bağlı Bağlarburnu ve Gadana mevkilerinde Belediye tarafından piknik alanına çevrilmiş kıyı şeridini her sene talan eden domuzlar, bu sene de aralıklarla yaklaşık 5 dönüm yeşil alana ziyan verdi.

Burhaniye Belediyesi tarafından, Bağlarburnu ve Gadana kıyı şeridine yapılan ve yazın bölgenin en cazip deniz turizmine konut sahipliği yapan Pelitköy kıyı şeridi Domuzların istilasına uğradı. Yaklaşık 4 km uzunluğunda Pelitköy kıyı şeridinde ki yeşil alanları talan eden domuzlar, akşamları yürüyüş yapan vatandaşların da korkmalarına neden oldu. Burhaniye Belediye takımları bozulan alanlarda düzenleme çalışmalarına başladı.

Domuzlar, geceleri sürüler halinde kırsaldan kıyıya inerek, kıyıdaki sulu yeşil alanların altında yiyecek arıyor. Burunlarıyla toprağı kazan domuzlar bu halde her sene muhakkak aralıklarla yeşillikleri talan ederek kullanılamaz hale getiriyor. Hem maddi, hem de iş gücü olarak Belediyeyi ziyana sokan Domuzlar, can güvenliği bakımından vatandaşlarında şikayetlerine mevzu olmaya başladı.

Burhaniye Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Emel Göktekin, bozulan yeşil alanların tesviye ve çimleme çalışmalarını yapamaya başladıklarını belirterek “Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü gruplarımızla, domuzlar tarafından her yıl talan edilen alanları eksiksiz temizleyerek toprak tesviyesini yapıp yeni çim tohumlarını toprağa ekiyoruz. Ama bu çalışmalarımız süreksiz bir tahlil, zira Domuzlar, daima olarak bu bölgede kıyıya inerek bu talanı yapıyorlar. Bunun kalıcı tahlile ulaştırılması için kurumların ortaklaşa iş birliği içinde çalışma yaparak kalıcı bir tahlil bulması gerekiyor. Biz belediye olarak bu bahisle ilgili çalışmalarımıza başladık, gerekli kurumlarla da görüşmelerimizi yürütüyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu