Ekonomi

Borsa İstanbul’daki artış yüzde 6’yı geçti

Investing.com – BİST 100Endeksin güne yükselişle başlamasının ardından öğleden sonraki süreçlerde de yukarı yönlü hareketin devam ettiği görülüyor.

BIST 100’ün güne hızlı bir şekilde 4.500 puanın altında başlamasının ardından ilk yarıda alım hacmindeki artışla birlikte endeks 4.635 puana yükseldi. Öğleden sonra kısmi bir düşüş gördükten sonra son saatte prestijiyle 4.800 puanı test etti ve günlük bazda %6’lık bir değer artışına sahip.

BIST 100’de günün ilk yarısında işlem hacmi 32,5 milyar TL civarında olurken, 83 hisse yükselirken, 16 hisse negatif çıktı.

Bankalar , bugünkü yükselişte lider bölüm olurken, anın prestijiyle %9,5 gibi pahalı bir artışa sahip. daha sonra finans, HoldingVe toplu taşımaşube en çok talep gören diğer departmanlar olmaya devam ediyor.

Şu anda prestijiyle olumsuz yönde hareket eden bir şube yokken turizmVe Tekstil%1’in altında artışla en az talep gören segmentler konumunda.

BİST 100’ün ortasında en çok kazandıran hisseler tavan fiyatına ulaştı ALFAS, ISCTRVe GARANTİdevam ederken. BRYAT, KONYAVe PSGYO%1 bandında ise kısmi bir düşüşe sahiptir.

Güne yükselişle başlayan Borsa İstanbul’daki yükseliş ivmesi, Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin adaylıktan çekildiğini gösterdi. duyurunun sonra hızlandı. Bu açıklamanın ardından yapılan yorumlarda, seçimlerin ikinci cinse bırakılma ihtimalinin azaldığı yönündeki görüşlerin artmasının borsadaki yükselişi tetiklediği belirtiliyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu