Ekonomi

BlackRock eski başkan yardımcısının açtığı 20 milyon dolarlık davayla karşı karşıya

BlackRock Inc. şirketinde eski bir başkan yardımcısı olan Hamdan Azhar, Trend Spotter olarak bilinen bir arama motoruyla ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından haksız fesih iddiasıyla varlık yönetimi şirketine karşı 20 milyon dolarlık bir dava açtı. Azhar’ın geliştirdiği araç, Çin’dekiler de dahil olmak üzere potansiyel olarak yasadışı yatırımlarla ilgili müşteri tartışmalarını izlemek için tasarlanmıştı.

Cumartesi günü New York eyalet mahkemesinde açılan davaya göre Azhar, Mart 2022’de BlackRock’ın kendisine Trend Spotter üzerindeki çalışmalarını durdurması ve projelerini o zamanki patronu Tiffany Perkins-Munn’ın kocasının çalıştığı Rightpoint şirketine devretmesi talimatını verdiğini iddia ediyor. Brooklyn’de ikamet eden Azhar, Perkins-Munn istifa etmeden önce Rightpoint’e verilen 2 milyon dolarlık bir sözleşmeye itiraz etmesinden iki ay sonra, Mayıs 2022’de görevinden alındı. Sözleşmeyi “yasadışı kendi kendine ticaret” olarak nitelendirdi.

Dava, Azhar’ın yeni amiri Riaz Hakkim’in Trend Spotter tarafından tespit edilebilecek yasadışı yatırımlara ilişkin endişeleri ele almayı reddettiğini ve bu tür bulguların BlackRock’ın yatırımcılara ve düzenleyici kurumlara yaptığı kamuoyu açıklamalarıyla uyumunu sorguladığını belirtiyor.

Azhar, Trend Spotter’ı Mart 2021’de bir “hackathon” projesinin parçası olarak geliştirmeye başladı ve bildirildiğine göre bu proje BlackRock içinde büyük ilgi gördü. Mart 2024 itibariyle BlackRock 10,5 trilyon dolarlık varlığı yönetmektedir.

Dava, eyalet iş hukukunun ihlal edildiği iddiasıyla 10 milyon dolar telafi edici tazminat ve ek olarak 10 milyon dolar cezai tazminat talep ediyor. Davada sanık olarak da adı geçen Perkins-Munn ve Hakkim şu anda sırasıyla JPMorgan Chase (NYSE:JPM) ve Fidelity Investments’da çalışmaktadır.

BlackRock bugün itibariyle dava hakkında henüz bir yorumda bulunmadı.

Dava, geçtiğimiz yaz BlackRock ve MSCI’ın ABD hükümeti tarafından kara listeye alınan Çinli şirketlere yatırım yapılmasına olanak sağlayıp sağlamadığını araştırmaya başlayan iki partili Çin Komünist Partisi Meclis Seçim Komitesi’nin incelemelerinin ortasında ortaya çıktı. Nisan 2023’te komite, Wall Street’in endeks fon yatırımları yoluyla Çin ordusunu desteklediği ya da insan hakları ihlallerinde bulunduğu gerekçesiyle işaretlenen 63 Çinli firmaya 6,5 milyar dolar aktardığını bildirdi. Hem BlackRock hem de MSCI herhangi bir suiistimali reddetti ve ABD yasalarına uyduklarını teyit etti.

Azhar, Şubat 2020’de BlackRock’a küresel pazarlama için veri bilimi başkanı olarak katıldı. Ne JPMorgan Chase ne de Fidelity Investments dava ile ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi. Ayrıca, Azhar’ın avukatı da yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Dava resmi olarak Azhar v BlackRock Inc (NYSE:BLK) ve diğerleri başlığını taşıyor ve New York Eyaleti Yüksek Mahkemesi, New York County’de açıldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu