Haber

Başkan Yardımcısı Yılmaz: Ülkemizi kritik teknolojilerin üreticisi haline getirecek adımları atmaya devam edeceğiz

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Ülkemizi pazar değil, kritik teknolojilerin üreticisi haline getirecek inovasyonun önünü açacak kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz.”

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ATO Congresium’da düzenlenen ‘6. Kongre’ye katıldı. Verimlilik ve Teknoloji Fuarına katıldı. Başkan Yardımcısı Yılmaz burada yaptığı konuşmada, ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmanın teknolojik ilerleme ve sürdürülebilir verimlilik artışlarıyla yakından bağlantılı olduğunu söyledi. Yılmaz, ekonomik ve sosyal politikaların teknoloji politikalarıyla tarihte hiç olmadığı kadar yakın ilişki içinde olduğunu belirtti. Bilim ve teknolojide yetkinliğini geliştiremeyen hiçbir ülkenin teknoloji alanında dünya rekabet ortamına ayak uyduramayacağını belirten Yılmaz, hiçbir ülkenin ekonomik ve sosyal politikalarını güçlü bir şekilde uygulamasının mümkün olmadığını kaydetti. .

“Yenilikleri görüp, dünyanın ve teknolojinin gidişatını iyi okuyup, kendimizi sadece bugünün değil, geleceğin gereksinimlerine de hazırlamalıyız.”

Verimliliği “mümkün olan en düşük kaynak harcamasıyla en fazla çıktıyı elde etmek” olarak tanımlayan Başkan Yardımcısı Yılmaz, yapay zeka, otonom araçlar, robotik üretim sistemleri, artırılmış gerçeklik ve nesnelerin internetinin iş gücü kapasitesinden iş ölçeklerine kadar çığır açan teknolojiler olduğunu belirtti. üretim yapısından üretim yapısına. Zamanın kullanımından kullanımına kadar birçok alanda dönüşüme yol açtığını söyledi. Yılmaz, değerli bir gelecek için verimliliğin, verimlilik için ise dijital dönüşümün şart olduğunun altını çizerek, “Yüksek teknolojiyle verimliliği artırmak, geleceğin ötesini görebilen politikalarla, yenilikçi ve kapsayıcı bir yönetimle sağlanabilir. Sadece günümüz dünyasının ihtiyaçlarını düşünmek yeterli değil, bir anlamda geleceğin de geleceğidir.” “Tarihini yazmamız lazım. Genel yenilikleri görüp dünyanın ve teknolojinin gidişatını doğru okuyup kendimizi sadece bugünün değil geleceğin ihtiyaçlarına da hazırlamamız lazım. Savunma teknolojilerinde elde ettiğimiz başarılar Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu alanda örnek teşkil ediyoruz” dedi.

“Ülkemizi kritik teknolojilerin pazarı değil üreticisi haline getirecek inovasyonun önünü açacak adımları atmaya devam edeceğiz.”

Başkan Yardımcısı Yılmaz, küresel rekabette var olmanın yolunun her zaman verimliliği artırmaktan geçtiğini belirtti. ’12. Kalkınma Planı’ ve ‘Orta Vadeli Program’ı hatırlatan Yılmaz, “Bunu güçlü bir şekilde ortaya koyduk. Hem planımızı, hem programımızı hem de yol haritamızı netleştirdik. Türkiye artık kritik bir eşiğe geldi. Bu eşiği daha yüksek teknolojiyle geçin.” Katma değeri yüksek işlerle bunun üstesinden gelebiliriz. İnsanımızın niteliğini ve etkinliğini arttıran bir eğitim sistemiyle bunun üstesinden gelebiliriz. Kurumlarımızın çok daha verimli ve etkin çalıştığı yönetimlerle bunun üstesinden gelebiliriz. Önümüzdeki günlerde tüm bu alanlarda yapısal dönüşümlere tanık olacağız ve Türkiye farklı bir lige yükselecek. Milli teknoloji atılımlarımız var. “Milli teknoloji atağımızı 5G teknolojilerinden uçan akıllı mobilite sistemlerine, pillerden çip teknolojilerine, biyoteknolojik ilaçlardan yüksek hızlı trenlere kadar birçok alana yayacağız. Gelecekle inovasyonun önünü açacak adımlar atmaya devam edeceğiz. Ülkemizi kritik teknolojilerin pazarı değil üreticisi haline getirelim” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, makroekonomik politikaların odak noktasının cari açığı azaltmak ve Türkiye’yi daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme yoluna oturtmak olduğunu vurgulayarak, “Buradaki çabayı ülke açısından çok değerli görüyorum. Cari açığın azaltılması Verimlilik dediğimiz şey daha az girdi kullanmaktır Daha Az girdi kullanan, daha verimli üreten bir ülke aynı zamanda daha rekabetçi bir ülkedir” dedi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu