Yaşam

AKM Yeşilçam Sineması’nda ‘Çatlak’

Her hafta bağımsız ve ödüllü sinemaları sinemaseverlerle buluşturan AKM Yeşilçam Sinema’da, göçmenlik sorunu üzerinden aile ve iletişim konularını işleyen ödüllü sinema Çatlak 17 Ağustos’a kadar ekranda olacak.

2020’de vizyona giren ve 2021’de İstanbul Sinema Festivali’nde yer alan Fikret Reyhan’ın yönetmenliğini ve senaryosunu yaptığı; En İyi Yönetmen ve En Uygun Senaryo ödüllerine sahip Çatlak sineması, sinemaseverlere hayattan samimi, gerçekçi bir kesit sunuyor. İngiltere’de göçmen işçi olarak çalışan Fatih Ayhan karakterinin Türkiye’deki ailesine para göndermek için ağır borçlar alması ve zamanında ödenemeyen bu borç nedeniyle aile bireyleri arasında çıkan çatışmalarla başlayan film, sinema aynı zamanda travmatik baba meselelerine de değiniyor.

Ataerkil yapıyı, aile hayatını, aile baskılarını ve çıkar savaşlarını yansıtan Çatlak sineması En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alırken, Dr. Avni Tolunay da Heyet Özel Ödülü’ne layık görüldü. 2021 yılında düzenlenen 32. Ankara Sinema Festivali’nde SİYAD En İyi Sinema ve En İyi Yönetmen Ödülü’nü de sahiplenen Çatlak sinema, aynı yıl Öteki Sinema Ayvalık Sinema Festivali’nden KAV Yılın En İyi Yönetmeni ödülüyle döndü.

Önde gelen roller; Başrollerini Giray Altınok, Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Süleyman Karaahmet, Süreyya Kilimci, Görkem Mertsöz, Canan Atalay, Gülçin Kültür Şahin ve Cihat Süvarioğlu’nun paylaştığı Çatlak, Türk sinemasının en başarılı dram sinemaları arasında yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu