Haber

Ahmet Davutoğlu: ‘Erdoğan haccı boykot etmek istedi’

TV5’te ekrana gelen “2+1” programının canlı yayın konuğu olan Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı devrinde “Ahmet Bey haccı boykot edeceğiz” sözlerini kullandığını söyledi.

Ahmet Davutoğlu dün katıldığı canlı yayında AK Parti hükümetindeki dışişleri bakanlığı periyoduna dair açıklamalarda bulundu.

Gelecek başkanı Davutoğlu, devrin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suudi Arabistan idaresinin, Abdülfettah es-Sisi’nin Mısır’daki darbesine takviye vermesinden ötürü “haccı boykot edeceğiz” dediğini aktardı.

Davutoğlu’nun konuşmasının ilgili kısmı şöyle: “Ben ben barış diplomasisi uygulayan biriyim. Hiçbir vakit tansiyonun yanında olmadım. Tam da darbeyle Kurban Bayramı ortasındayız Sayın Erdoğan, ‘Ahmet Bey, Suudi Arabistan’ın Mısır’a verdiği dayanak münasebetiyle haccı boykot edeceğiz’ dedi. ‘Sayın Başbakanım olmaz’ dedim. Mısır’ın ismi Arap dünyasında Arapların beynidir. Mısır’ın nereye hakikat giderse Arap beyni oraya hareket eder. Demokrasiyi koruyabilseydi Mısır, şu anda dünyasında demokratikleşme trendi olurdu, müsaade vermediler. Zira demokrasi ve halkların hakim olduğu bir idareden dışarıda herkes korkar. İsterler ki otoriter bir kişi ile iş tutmak, milyonların oyuyla gelmiş, takviyesini ondan biriyle iş tutmaktan daha kolaydır. Olmadı. Şayet Mısır’da demokrasi yerleşebilmiş olsaydı ve burada da Müslüman Kardeşler benim tavsiye ettiğim, bizim demeyeceğim. Benim tavsiye ettiğim yollarla bütün taraflarla sağlıklı ilgiler kurabilseydi ve birileri gaz vermemiş olsaydı bu tabir kullanıldığı için söylüyorum öteki türlü seyredebilirdi.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu