Ekonomi

ABD iş gücü verilerinin zayıf gelmesinin ardından altın fiyatları yükseldi

Investing.com – Altın fiyatları Asya işlem saatlerinde yükseldi. ABD iş gücü piyasasının yavaşladığına dair yeni göstergeler, dolar ve Hazine getirileri üzerinde baskı oluşturarak sarı metal fiyatlarına fayda sağladı.

İsrail ve Hamas’ın ateşkes anlaşmasına varamayacağı yönündeki beklentiler nedeniyle güvenli liman talebi bir noktaya kadar devam ederken külçe fiyatları, iki haftalık kayıp serisini kırmaya hazırlanıyor. ABD’nin Çin’e yeni gümrük vergileri getireceği haberleri de güvenli liman talebini destekledi.

Spot altın %0,3 artışla 2.354,06 dolara yükselirken Haziran vadeli altın %0,9 artışla 2.360,75 dolar oldu.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Altın fiyatları faiz indirimi umutlarıyla haftayı yükselişle bitirme yolunda

Spot fiyatlar bu hafta %2’den fazla artış göstererek son üç haftanın ilk pozitif haftasını yaşadı. Ancak yine de Nisan sonunda ulaşılan rekor seviyelerin oldukça altında kaldı.

Sarı metal, ABD’de haftalık işsizlik başvurularının beklenenden daha büyük bir artış göstermesinin ardından yükseldi. Nisan ayı için beklenenden çok daha zayıf gelen tarım dışı istihdam verisinin hemen ardından gelen bu veri, yavaşlayan iş gücü piyasasının, Fed’i faiz oranlarını erkenden indirmeye iteceği beklentilerini güçlendirdi.

Yatırımcıların, Eylül ayında faiz indirimine ilişkin beklentilerini hafifçe artırdıkları görülürken CME Fed İzleme Aracına göre beklentiler, şu anda yaklaşık %50 ihtimal seviyesinde bulunuyor.

Dün ABD Hazine tahvili getirileri, metal fiyatlarının genel olarak güçlenmesine bağlı olarak dolarda olduğu gibi keskin bir düşüş yaşadı.

Platin %0,2 artışla 994,80 dolara yükselirken gümüş %1 artışla 28,657 dolara yükseldi. Her iki metal de haftalık bazda sırasıyla %3 ve %7,4 artışla işlem gördü.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bakır fiyatları 2 yılın en yüksek seviyesine yaklaştı ancak Çin’le ilgili belirsizlik yükselişi sınırlıyor

Dolardaki zayıflık da güçlü endüstriyel metal fiyatlarında etkili oldu. Londra Metal Borsasında 3 ay vadeli bakır, %0,5 artışla 10.013,50 dolara yükselirken 1 aylık bakır %0,6 artışla 4,6327 dolara çıktı.

Her iki kontrat da son iki yılın zirvelerine yakın seyretti.

Ancak bakır fiyatlarındaki ivmenin artması, en büyük ithalatçı Çin’den gelen bazı karışık sinyaller nedeniyle durdu.

Bakır boğaları, ülkenin emlak piyasası için daha destekleyici politikalar uygulamasından memnun olurken Çin’in bakır ithalatında düşüş olduğunu gösteren veriler, dünyanın en büyük bakır ithalatçısında talebin ne kadar güçlü kalacağı konusunda bazı şüpheler uyandırdı.

ABD’nin Çin’e yönelik ticari gümrük vergilerini sıkılaştırmayı düşündüğünü gösteren raporlar da ülkeye yönelik hassasiyeti zayıflattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu