Sağlık

20’li yaşlarda cilt bakım rutinleri! Uzmanlar ışıl ışıl cildin sırrını açıkladı!

Gündelik yaşantının temposu içerisinde dışarıda olduğunuz her an cildiniz zararlı çevresel faktörlere maruz kalıyor.  Araç içinde dahi olsanız, cildin güneş ışınlarına karşı savunmasız olduğu biliniyor. Bu yüzden dışarı çıkmadan 15 dakika önce yüz ve giysilerin kapatmayacağı alanlara güneş kremi uygulanması büyük önem taşıyor.

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNDE İSTİKRAR ÖNEMLİ!

Bir cilt bakım ürününde dikkat etmeniz gereken öncelik cildinizi tahriş edip etmediğidir. Cildinizi tahriş etmeyen cilt bakım ürününü kullanmaya devam etmek sizin için daha güvenli olacaktır. Piyasada bu kadar çok cilt bakım trendi ve ürünü varken, tek bir ürüne bağlı kalma size zor gelebilir. Özellikle sosyal medyada gördüğünüz reklamlar sizi bilmediğiniz markalara teşvik edebilir. Ancak sonuç almak için tek bir ürünü en az 30 gün boyunca tutarlı bir şekilde kullanmak gerekiyor.

20’Lİ YAŞLARDA CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

Bronzlaşmadan uzak durun: Bronzlaşma cilt yüzeyinde %100 zararlı. Kırışıklıklara, kahverengi lekelere ve cilt kanserine neden olabilen bronzlaşmadan kaçının.

Güneşten sağlam korunun: Cildinizi yüksek mertebede korumak için dışarıda yürürken gölge arayın, üzerinizi giysilerle kamufle edin ve SPF en az 30 geniş spektrumlu koruma ve suya dayanıklılık sunan güneş kremi kullanın. Cilt sağlığı için cildi güneşten korumak en elzem önlemlerin başında yer alıyor.

Uyumadan önce makyajınızı çıkarın: Yatağa yattığınızda makyajınızı çıkarmaya üşenirseniz cildiniz erken yaşlanıp akne üretebilir. Sosyal medyada gösterilen sıra dışı makyajlara aldanıp cilt bariyerinizi bozmayın.

Sigarayı bırakın: Kırışıklıkları artıran ve cildin daha erken yaşlanmasına sebep olan sigara, cildin en dış katmanlarındaki küçük kan damarlarını daraltır, bu da kan akışını azaltır ve cildin solgunlaşmasına zemin oluşturur. Cildinize güç ve elastikiyet veren lifler olan kolajen ve elastine de zarar veren sigara, aynı zamanda yassı hücreli cilt kanseri riskini artırır.

Cildinize kibar davranın: Cildinize nazik davranmak için banyoda geçirdiğiniz vakti azaltın. Sıcak ve uzun süren duşlar ciltteki yağları uzaklaştırır. Sıcak su yerine ılık su kullanın ve güçlü sabunlardan kaçının.

Cilt temizliğine dikkat edin: Cilt sağlığını korumak için tıraştan önce tıraş kremi, losyon veya jel kullanın. Cildiniz için temiz ve keskin bir tıraş bıçağı tercih edin. Tüylerinizin uzadığı yöne doğru kesin, tersine doğru değil. Tıraş olduktan veya duş aldıktan sonra cildinizi bir havluyla hafifçe tampon yaparak kurulayın, bu şekilde cildiniz bir miktar nemi içerisinde tutacaktır. Kuru bir cildiniz varsa mutlaka düzenli nemlendirin. Günlük kullanım için güneş koruyucusu içeren bir nemlendirici tercih edin.

Diyetinize önem verin: En iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olacak diğer bir şey ise diyet. Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız protein tüketmek cilt bariyeri için oldukça önemli. Bol su içmek cildinizin nemli kalmasına yardımcı olurken omega-3 açısından zengin yağlara öncelik verip karbonhidratlardaki zararlı yağlardan kaçınmak da cilt pH’ını destekler niteliktedir.

Stres seviyenizi kontrol edin: Sürekli stres halinde olmak sinirlerinizle birlikte cildinizi de gerekecek ve sağlık problemlerine olanak tanıyacaktır. Sağlıklı bir cilt ve ruh halini teşvik etmek için stresinizi yönetecek adımlar atın. Yeterli uykunuzu alın, günlük yapılacaklar listenizi daraltın ve keyif aldığınız şeyleri yapmaya özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu